Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski
Wnuczka Romana Jędraszki

21 kwietnia 2013 roku - w 73.rocznicę zbrodni katyńskiej - posadziliśmy na skwerze przed Urzędem Miejskim piąty Dąb Pamięci - tym razem dedykowany podpułkownikowi saperów Romanowi Jędraszko.
Jak co roku uroczystość poprzedziła msza odprawiona w kościele św. Michała Archanioła, po której młodzież przedstawiła refleksyjny program poetycko-muzyczny.
Dla społeczności naszej szkoły to nie tylko zaszczytne wyróżnienie, ale i wielkie zadanie : ocalać od zapomnienia tych, którzy zapisali swoimi czynami i męczeńską śmiercią jakże ważną kartę polskiej historii. Kardynał Stefan Wyszyński powiedział: „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”. Pamięć o katyńskich bohaterach z pewnością nie zaginie. Na straży tej pamięci stoją między innymi Katyńskie Dęby , swoiste memento, które co roku zapisuje się w świadomości wszystkich zebranych na skwerze księcia Stanisława Poniatowskiego jako kolejna nieoceniona lekcja patriotyzmu i budowania tożsamości narodowej.                                                    

***

20 marca grupa uczniów z naszej szkoły wyruszyła na swoistą wyprawę badawczą do pobliskiego Kazunia. Tym razem ich celem było odnalezienie miejsc związanych ze służbą wojskową ppłk. sap. Romana Jędraszki. To kolejny oficer Wojska Polskiego, ofiara mordu katyńskiego, który w kwietniu zostanie upamiętniony dębem pamięci, posadzonym w parku miejskim.
W ramach tegorocznej akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia” do tej pory nawiązaliśmy kontakt z mieszkającymi w Anglii wnuczkami ppłk. Jędraszki i przeprowadziliśmy kwerendę w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Tym razem przyszedł czas na wyprawę krajoznawczą. Dzięki uprzejmości dowództwa 2. Mazowieckiej Brygady Saperów mogliśmy wejść na teren, gdzie w okresie międzywojennym stacjonował Batalion Mostowy Saperów, którego oficerem przez kilka lat był Roman Jędraszko. Od naszego „cicerone”, chorążego Ciury, dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy. Mieliśmy okazję zobaczyć tereny, które zazwyczaj są niedostępne dla osób cywilnych, a także poznać życie żołnierzy z różnych epok historycznych. Ze szczególnym zainteresowaniem słuchaliśmy o przypadkowych odkryciach i celowych poszukiwaniach pamiątek z minionych wieków, dokonywanych na tym terenie. Pomimo niesprzyjającej pogody, a także faktu, że budynki, w których stacjonował Roman Jędraszko, zostały rozebrane kilka lat temu, wyprawa do Kazunia uzupełniła naszą wiedzę o pracy, jaką wykonywał katyński bohater.

Maria Możdżyńska
koordynator akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”
w Zespole Szkół nr 2

 • IMG_0189
 • IMG_0192
 • IMG_0193
 • IMG_0194
 • IMG_0195
 • IMG_0198
 • IMG_0199
 • IMG_0201
 • IMG_0202
 • IMG_0203
 • IMG_0204
 • IMG_0205
 • IMG_0206
 • IMG_0207
 • IMG_0208
 • IMG_0209
 • IMG_0210
 • IMG_0211
 • IMG_0212
 • IMG_0214
 • IMG_0215
 • IMG_0217
 • IMG_0219
 • IMG_0220
 • IMG_0221
 • IMG_0224
 • katyn1
 • katyn2
 • katyn3
 • katyn4
 • katyn5
 • katyn6

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net