Patron Szkoły

Książę Stanisław Poniatowski5a
podskarbi wielki litewski, generał lejtnant

Nadał prawa miejskie Nowemu Dworowi, dzięki czemu miasto zaczęło się rozwijać, zyskało kształt wzorcowego organizmu miejskiego doby klasycyzmu, na którym wzorowało się wielu architektów i założycieli różnego rodzaju miejscowości.
 Głosił i wprowadzał w życie równouprawnienie wobec prawa, tolerancję religijną i narodowościową.
 Propagował oświatę dla każdego, założył w mieście pierwszą szkołę.
 Wprowadzał najnowsze rozwiązania technologiczne i techniczne, rozwijał przemysł.
 Był świetnym ekonomistą, wprowadzał nowatorskie rozwiązania finansowe [czynsze].
 Uważał, że podróże można wykorzystać nie tylko w celach rozrywkowych, ale również jako źródło zdobywania doświadczenia i wiedzy.

Książę Stanisław Poniatowski - portret Patrona

Prezentacja postaci Patrona

Po tygodniu głosowania wyłoniona została kandydatura księcia Stanisława Poniatowskiego na patrona Zespołu Szkół nr 2.

4

W styczniu 2020, zgodnie z procedurą, na wniosek rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego zostanie złożony wniosek do organu prowadzącego szkołę - Miasta Nowy Dwór Mazowiecki - o nadanie Zespołowi Szkół nr 2 imienia księcia Stanisława Poniatowskiego.