" Katyń...ocalić od zapomnienia "

Dąb Pamięci

Ci, co zginą, będą siewcami, którzy samych siebie rzucą w ziemię, jako ziarno przyszłych plonów. Bo nic nie zginie. Z dziś zwyciężonych dla jutrzejszych zwycięzców powstają oręże i tarcze. (E.Orzeszkowa, "Gloria victis")

Już po raz ósmy spotkaliśmy się na skwerze imienia księcia Stanisława Poniatowskiego, by uczcić pamięć oficerów katyńskich.

Upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej to główny cel projektu edukacyjnego "Katyń… ocalić od zapomnienia", realizowanego od roku 2009 przez Zespół Szkół nr 2 przy ulicy Długiej . W ramach ogólnopolskiej akcji pod honorowym patronatem Prezydenta RP, zapoczątkowanej w 2007 roku przez Stowarzyszenie Parafiada, młodzież sadzi w parkach i na skwerach imiennie dedykowane Dęby Pamięci.

Dąb Pamięci 2015

Upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej to główny cel projektu edukacyjnego Katyń… ocalić od zapomnienia, realizowanego od roku 2009 przez Zespół Szkół nr 2 (inicjatorem i koordynatorem akcji w szkole jest p.Maria Możdżyńska). W ramach ogólnopolskiej akcji pod honorowym patronatem Prezydenta RP, zapoczątkowanej w 2007 roku przez Stowarzyszenie Parafiada, młodzież sadzi w parkach i na skwerach imiennie dedykowane Dęby Pamięci.
Uczestnicy Projektu prowadzą pracę badawczą, zbierają informacje na temat osób, które zginęły w Katyniu, Charkowie, Miednoje, pozyskują relacje tych, którzy pamiętają bolesną przeszłość. Zobowiązują się do opieki nad Dębem oraz upamiętnienia na terenie szkoły oficera – ofiary zbrodni. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Do dziś posadzono około 4,5 tysiąca Katyńskich Dębów Pamięci w wielu krajach Europy (Rosja, Szwajcaria, Norwegia, Wielka Brytania, Niemcy, Bułgaria, Węgry, Litwa, Łotwa, Ukraina, Białoruś, Cypr), w USA i Kanadzie.