Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski
Dąb Pamięci 2012

15 kwietnia 2012r. uczniowie Zespołu Szkół nr 2 posadzili na skwerze przed Urzedem Miejskim czwarty Dąb Pamięci upamiętniający majora Kazimierza Grünera - oficera Batalionu Elektrotechnicznego, zamordowanego w Katyniu w 1940r. Posadzenie Dębu poprzedziła msza święta w kościele parafialnym Św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim w intencji ofiar "mordu katyńskiego". Po mszy młodzież naszej szkoły zaprezentowała krótki program artystyczny przygotowany przez nauczycielki Marię Możdżyńską i Renatę Jastrzębską. Później wszyscy obecni przeszli na Skwer im. ks. Poniatowskiego. Tu pani dyrektor Ewa Malasiewicz poinformowała wszystkich zgromadzonych o realizowanym od czterech lat przez szkołę programu "Katyń ... ocalić od zapomnienia".Uczennica szkoły Katarzyna Bałdyga przedstawiła życiorys majora Kazimierza Grünera.


*****
Cyprian Kamil Norwid w jednym ze swych wierszy napisał: „Przeszłość - jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”. Nie można zrozumieć współczesności bez odniesienia do przeszłości, do skarbnicy narodowej tradycji. Jak powiedział Tadeusz Kotarbiński : „Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”-

Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim już po raz czwarty wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Katyń – ocalić od zapomnienia”. Ma on na celu upamiętnienie ofiar tzw. mordu katyńskiego.
Projekt łączy się nie tylko z pracą badawczą w archiwach, analizowaniem literatury przedmiotu, ale także pozyskiwaniem relacji tych, którzy jeszcze pamiętają trudną i bolesną przeszłość. Uczniowie pod opieką koordynatora projektu, p. Marii Możdżyńskiej, zbierają informacje na temat osób, które zginęły w Katyniu, Charkowie, Miednoje; docierają do źródeł historycznych, opracowują biogram, poznają miejsca związane z życiem i działalnością bohaterów katyńskich. Akcja zapoczątkowana przez „Stowarzyszenie Parafiada” - prowadzona pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - kończy się posadzeniem imiennie dedykowanych Dębów Pamięci. Jeden Dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej.

Z Nowym Dworem związanych było około 60 oficerów. W 2009 roku uczniowie naszej szkoły posadzili Dąb poświęcony pamięci majora Aleksandra Ciechanowskiego, w roku 2010 upamiętniliśmy kapitana kapitana Zbigniewa Tomasiniego, w ubiegłym roku mieliśmy zaszczyt uhonorować majora Piotra Dybaczewskiego. W bieżącym roku szkolnym uczniowie Zespołu Szkół nr 2 zbierali informacje na temat majora Kazimierza Grünera, 15 kwietnia 2012 posadzili czwarty Dąb Pamięci.

Eliza Orzeszkowa w opowiadaniu „ Gloria victis” napisała o powstańcach styczniowych: „ Ci, co zginą, będą siewcami, którzy samych siebie rzucą w ziemię, jako ziarno przyszłych pokoleń. Bo nic nie zginie. Z dziś zwyciężonych dla jutrzejszych zwycięzców powstaną oręże i tarcze”. Odnosząc te słowa do konkretnych zdarzeń z bolesnej polskiej historii, pisarka nadała im jakże ponadczasowy wymiar.
Społeczność Zespołu Szkół nr 2 jest zaszczycona, że poprzez udział w akcji może uczcić pamięć jeszcze jednego Polaka zamordowanego w Katyniu. To kolejna, cenna, lekcja patriotyzmu, budowania tożsamości narodowej, której symbolem są Dęby Pamięci.
Jan Paweł II powiedział, że „pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”. Dla społeczności Zespołu Szkół nr 2 wierność tej myśli jest szczególnym zadaniem. Akcja sadzenia Dębów Pamięci z pewnością będzie kontynuowana, by dać świadectwo swoistego przymierza między „dawnymi i młodszymi laty”. Jeden z Mickiewiczowskich bohaterów mówił :„Płomień rozgryzie malowane dzieje, / Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,/ Pieśń ujdzie cało…”. Burzliwa historia spustoszyła nasze „malowane dzieje”, ale pieśń „uszła cało”, pamięć o oficerach katyńskich przetrwała.

 • 1
 • 1a
 • 1b
 • 1c
 • 2
 • 2a
 • 2b
 • 2c
 • 2d
 • 2e
 • 2f
 • 2g
 • 3
 • 3a
 • 3b
 • 3b2
 • 3c
 • 3f
 • 4
 • 5
 • 5a
 • 5b
 • 5c
 • 5d
 • 6
 • 6a
 • 6b
 • 7
 • 7a
 • 7c
 • 7d
 • 7e
 • 7f
 • 7g
 • 7h
 • 7i
 • 7j
 • 8
 • 8a
 • 8c
 • 8d
 • 8d1
 • 8e
 • 8f
 • 9
 • 9a

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net