Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski

Realizację zadań Programu uczniowie „Dwójki” rozpoczęli, przygotowując uroczysty apel z okazji rocznicy agresji ZSRR na Polskę, na którym poinformowano społeczność szkolną o idei Akcji. Naszej szkole przypadł zaszczyt upamiętnienia Aleksandra Ciechanowskiego, lekarza, majora w stanie spoczynku, którego losy przez 15 lat były związane z Nowym Dworem Maz.

 

 

Najpierw każda z klas miała odszukać w Internecie, w publikacjach książkowych i w czasopismach ogólne informacje dotyczące mordu katyńskiego. Następnym etapem naszej pracy było poszukiwanie wszelkich informacji dotyczących majora Aleksandra Ciechanowskiego . Dotarliśmy do zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowego Miasta Stołecznego Warszawy – oddział w Grodzisku Mazowieckim.

 

 

Również dzięki pomocy pani Teresy Kaszyńskiej, panów : Alfreda Kabaty, Edwarda Raka, księdza prałata Czesława Żyły oraz życzliwości władz Urzędu Miasta Nowy Dwór Mazowiecki udało się pozyskać wiele cennych materiałów. Kolejną fazą poszukiwań miały być wywiady. Niestety, chętnie spotykały się z nami osoby, które z postacią majora Ciechanowskiego zetknęły się przy okazji pisania książek lub artykułów dotyczących ofiar mordu katyńskiego, trudniej było znaleźć i namówić do wypowiedzi ludzi, którzy naszego bohatera znali osobiście.

 

 

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net