Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 pod opieką koordynatora pani Marii Możdżyńskiej biorą udział w projekcie Katyń - ocalić od zapomnienia.
Akcja trwająca od 2007 roku polega na posadzeniu w parkach, na skwerach itp. 21 473 DĘBÓW PAMIĘCI na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do roku 2010. Jeden DĄB to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Uczestnicy projektu zobowiązują się do upamiętnienia na terenie placówki oficera - ofiary zbrodni, z władzami lokalnymi ustalają miejsce, gdzie DĄB zostanie posadzony. Przy DĘBIE winna być umieszczona informacja - komu DĄB poświęcono.

Nasza szkoła już po raz drugi uczestniczy w tym projekcie. W ubiegłym roku uczniowie naszej szkoły posadzili dąb upamiętniający Aleksandra Ciechanowskiego, lekarza, majora w stanie spoczynku, którego losy przez 15 lat były związane z Nowym Dworem Maz.

W tym roku posadziliśmy na skwerze przed Urzędem Miejskim „Dąb Pamięci” upamiętniający zamordowanego w Charkowie kpt. Zbigniewa Tomasini, który pełnił służbę w Batalionie Elektrotechnicznym w Nowym Dworze Mazowieckim

25 kwietnia 2010 roku w kościele parafialnym św. Michała Archanioła w Nowym Dworze o godzinie 13 rozpoczęła się uroczysta Msza św. w intencji ofiar „mordu katyńskiego”. Po Mszy Św. uczniowie Zespołu Szkół nr 2 przedstawili krótki program artystyczny. Później wszyscy obecni przeszli z kościoła na skwer im. ks. S. Poniatowskiego. Tu przedstawiono życiorys zamordowanego w Charkowie kpt. Zbigniewa Tomasini i posadzono DĄB PAMIĘCI.

Obejrzyj zdjęcia z uroczystości

• katyn1