Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski
Wrześniowe rocznice

Tradycyjnie we wrześniu uczniowie i nauczyciele naszej szkoły upamiętniają ważne dla polskiej historii wydarzenia : 1 września - wybuch II wojny światowej; 17 września - agresja ZSRR na tereny Rzeczypospolitej; 29 września - kapitulacja Twierdzy Modlin. W uroczystym apelu 30 września wzięli udział prezes Związku Oficerów Rezerwy RP płk rez. Alfred Kabata, kpt. Janusz Z. Zajączkowski oraz p.Roman Kaczorowski - honorowy obywatel Miasta Nowego Dworu Mazowieckiego, kombatant, wybitny znawca lokalnej historii.

Uczniowie (pod kierunkiem p.R.Jastrzębskiej i p.M.Możdżyńskiej) zaprezentowali relacje świadków tamtych dni, m.in. bardzo osobiste listy oficerów nowodworskiego Batalionu Elektrotechnicznego, którzy przebywali w sowieckiej niewoli. Multimedialny pokaz historycznych zdjęć z towarzyszeniem "Requiem" Mozarta przywołał atmosferę dni "Polskiego Września".
Płk rez. Alfred Kabata, nawiązując do programu artystycznego, przypomniał, jak ważna jest pamięć o wydarzeniach i ich bohaterach, szczególnie kultywowana przez młode pokolenie. Zaprezentował również krótki reportaż z uroczystości wręczenia sztandaru Związkowi Oficerów Rezerwy RP w dniu 20 września, w której przedstawiciele ZS2 mieli zaszczyt uczestniczyć. Kończąc swoje wystąpienie, płk Kabata podkreślił bardzo dobrą współpracę ZS2 i ZOR RP w zakresie kształtowania świadomości historycznej i patriotyczno-obronnej młodzieży. Znakomicie służą temu coroczne uroczystości upamiętniające wrześniowe rocznice, ale też inne działania, takie jak : udział młodzieży w konkursach historycznych organizowanych przez ZOR i lekcje historyczne. Szczególnie ważna jest ogólnopolska akcja sadzenia katyńskich Dębów Pamięci, organizowana w Nowym Dworze od siedmiu lat, w której ramach uczniowie ZS2 i żołnierze ZOR RP, przy udziale władz miasta Nowy Dwór Mazowiecki, upamiętniają oficerów związanych z Batalionem Elektrotechnicznym. Idea "przywracania pamięci" - znakomicie wpisuje się w misję Muzeum Katyńskiego, w którego otwarciu 17 września uczestniczyła delegacja Zespołu Szkół nr 2.
Na zakończenie uroczystego apelu głos zabrała dyrektor Ewa Malasiewicz, która zwróciła się szczególnie do uczniów klas pierwszych poznających tradycję naszej szkoły.

Zobacz również relację ZOR RP : http://www.zorrp.org/uroczystosci/467-wrzesniowe-rocznice-w-zespole-szkol-nr-2

 • DSCF0033
 • DSCF0034
 • DSCF0035
 • DSCF0036
 • DSCF0039
 • DSCF0042
 • DSCF0044
 • DSCF0047
 • DSCF0054
 • DSCF048
 • DSCF1611
 • DSCF1612
 • DSCF1617
 • DSCF1620
 • DSCF1621
 • DSCF1625
 • DSCF1626
 • DSCF1627
 • DSCF1628
 • DSCF1629
 • DSCF1629a
 • DSCF1630
 • DSCF1631
 • DSCF1632

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net