Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski
"Łączy nas Pamięć"

27 stycznia obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu / International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust.

 

Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci.

Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. Dlatego też zachęcamy do obejrzenia pamiętnego przemówieniem Mariana Turskiego, wygłoszonego podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

27 stycznia 2020 roku Marian Turski, historyk, dziennikarz i działacz społeczny, były więzień obozu Auschwitz-Birkenau i KL Buchenwald, w swoim przemówieniu apelował przede wszystkim do młodych ludzi, by nie pozostawali obojętni na szeroko pojęte zło, które nas otacza. (źródło: POLIN )

 

Warto zobaczyć:

 

"Nie bądź obojętny!"    https://www.youtube.com/watch?v=W0j82ahgpro

 

 

https://polin.pl/pl

 

 

http://www.auschwitz.org/

 

http://www.zs2.nowydwormaz.pl/esej-o-tolerancji/649-miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu-lekcja-pamieci-i-czlowieczenstwa

 

 

 

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net