Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski
Nowy Dwór przed II wojną - rynek

Decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 1XI 2005 roku ustanowiono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły (klasa 2c i maturzyści) pod opieką anglistki p.Eweliny Wasiak oraz uczniowie z Izraela wzięli udział w niecodziennej lekcji, której celem była refleksja nad Holocaustem. W związku z sytuacją epidemiczną spotkanie odbyło się online. Organizatorem webinaru był Gilboa Cohen, nauczyciel historii  i wicedyrektor z jednej ze szkół średnich w Holonie w Izraelu.

Po sympatycznym powitaniu przedstawił cel webinaru: ocalanie pamięci o ofiarach II wojny światowej. Pamięć o ofiarach Zagłady i refleksja nad niewyobrażalnym złem to powinność współczesnych, ale także i przyszłych pokoleń.
Gilboa Cohen zaprezentował podstawowe fakty dotyczące nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau. Ilustrując swoją wypowiedź materiałem dokumentalnym, próbował przybliżyć emocje ludzi, często nieświadomych sytuacji, w jakiej się znaleźli. Znamy podobne przekazy również z polskiej literatury.
Gilboa, wspominając swój pobyt w Nowym Dworze w 2019 roku z grupą izraelskiej młodzieży, przypomniał, że przed II wojną liczna społeczność żydowska współtworzyła to miasto - jego dorobek materialny i duchowy. Wielokulturowość przedwojennego miasteczka była czymś naturalnym. Oprócz języka polskiego na ulicach słychać było jidysz. "Polska dała Żydom dom"- powiedziała Shosha, jedna z uczestniczek webinaru. II wojna zniszczyła ten świat. Nieliczni nowodworscy Żydzi, którzy  ocaleli z Zagłady,. spróbowali ułożyć sobie życie w nowej ojczyźnie. Dziś pozostaje pamięć. Liczne świadectwa, wspomnienia, relacje o czasie pogardy, nienawiści, rasizmu utrwalają w świadomości potomnych każde istnienie. Dokumentuje to również izraelski instytut Yad Vashem. Gilboa przypomniał historię p. Zofii Krzyżanowskiej, mieszkanki Nowego Dworu, której rodzina uratowała kilkoro Żydów w czasie wojny, za co odebrała najwyższe izraelskie odznaczenie - medal "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Podobnymi wspomnieniami o swojej rodzinie podzieliła się p.E.Wasiak.
W 2011 potomkowie nowodworskich Żydów, przy współpracy z władzami miasta, ufundowali na odrestaurowanym cmentarzu żydowskim Pomnik Pamięci, wzniesiony z ocalałych macew, o czym opowiedziała p.Kasia Sosnowska, pilotka grup izraelskich w Polsce.
Na zakończenie webinaru Gilboa raz jeszcze podkreślił znaczenie pamięci. Wiąże się z tym nie tylko kultywowanie tradycji, zachowywanie tożsamości, ale przede wszystkim refleksja nad istotą zła i przestroga. Dlatego tak ważne jest, by patrzeć na drugiego człowieka nie tylko jak na Polaka czy Żyda, na przykład, ale po prostu jak na ludzką istotę.

Ciekawe linki:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu--wlacz-sie-w-obchody

http://panorama.auschwitz.org/

https://www.polin.pl/pl/27-stycznia

 https://www.youtube.com/watch?v=W0j82ahgpro&feature=youtu.be

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net