Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski
"Doliniacy" upamiętnieni

17 czerwca 2017 r. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w poświęceniu i odsłonięciu tablicy upamiętniającej przemarsz przez Nowy Dwór partyzanckiego oddziału AK tzw. Doliniaków. 25 lipca 1944 r. , w czasie gdy Nowy Dwór znajdował się pod okupacją niemiecką, od strony Okunin wkroczyło do miasta kilkuset żołnierzy w polskich mundurach.

Przemaszerowali ulicą Warszawską, po czym za zgodą okupantów przeprawili się mostem na drugą stronę Wisły. Oddział pod dowództwem Adolfa Pilcha pseudonim "Góra" - "Dolina" połączył się z innymi zgrupowaniami partyzanckimi działającymi w Puszczy Kampinoskiej. Dzięki wielu wygranym potyczkom żołnierzom AK udało się na tym terenie utworzyć "Niepodległą Rzeczpospolitą Kampinoską." Niezwykłą historię zgrupowania przybliżył nam jeden z nielicznych już jego członków. Apel pamięci i salwa honorowa zakończyły uroczystość.

Tekst i zdjęcia : p.M.Możdżyńska

Zobacz również :  http://www.zorrp.org/uroczystosci/801-tablica-upamietniajaca-zolnierzy-armii-krajowej-z-oddzialu-doliniakow-w-nowym-dworze-mazowieckim

 

  • DSCF2296
  • DSCF2302
  • DSCF2303
  • DSCF2304
  • DSCF2309
  • DSCF2310
  • DSCF2317
  • DSCF2323

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net