Wspomnienia p.Romana Kaczorowskiego

27 lutego 2015 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej historyczno-wojskowej lekcji zorganizowanej przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowany przez: płk. rez. Alfreda Kabatę - prezesa ZG, płk. rez. Dariusza Zielonkę - wiceprezesa ZG, por. w st. spocz. Janusza Zbigniewa Zajączkowskiego, st. chor. sztab. w st. spocz. Bolesława Morawskiego, dowódcę drużyny Regionalnego Oddziału Obrony Terytorialnej Piotra Romaniuka. Ponadto w spotkaniu z młodzieżą uczestniczyli kpt. Krzysztof Dziurdzia z WKU Warszawa - Ochota oraz przedstawiciele 2.Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego - Patrolu Rozminowania nr 19 pod dowództwem st. chor. sztab. Andrzeja Kucharskiego. Gościem specjalnym był p. Roman Kaczorowski, znawca nowodworskich dziejów.

W „wojskowej” części spotkania uczniowie poznali kwestie związane ze służbą przygotowawczą, Narodowymi Siłami Rezerwowymi i służbą zawodową, rolą WKU. Dowiedzieli się, jak ważne są szkolenia w zakresie umiejętności udzielania pomocy lokalnej społeczności w razie zagrożeń zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu militarnego i wojny. Tę „wojskową” część lekcji zakończyła krótka prezentacja specyfiki pracy saperów oraz pokaz sprzętu, jakim posługują się żołnierze patrolu rozminowania. Uczniowie dowiedzieli się o sile rażenia niektórych przedmiotów wybuchowych, a także poznali podstawowe zasady postępowania w przypadku zetknięcia się z niebezpiecznymi przedmiotami.
II część spotkania poświęcona była prezentacji lokalnej historii. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat Twierdzy Modlin, ze szczególnym uwzględnieniem historii budowy tego unikatowego obiektu architektury wojskowej i jego roli w przeszłości. Lekcję historii wzbogaciły niezwykle barwnie przywołane przez p.Romana Kaczorowskiego wspomnienia, nawiązujące do dramatycznych zdarzeń, jakie rozgrywały się w Nowym Dworze i okolicach w czasie II wojny.