Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski
Spotkanie polsko-izraelskie

16 września w hali sportowej Publicznego Gimnazjum nr 1 odbyło się drugie polsko-izraelskie spotkanie młodzieży (poprzednie - w 2012 roku). Tym razem gościliśmy uczniów, dyrektor szkoły oraz nauczycieli ze szkoły średniej Ilan i Asaf Ramon w Gederze . W tej niecodziennej lekcji tolerancji i dialogu wzięła również udział młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Nowym Dworze ( PG1, PG2, PG3, ZS w Modlinie Twierdzy, ZSZ nr 1, LO im. Wojska Polskiego, ZS nr2) oraz nauczyciele języka angielskiego. Pobyt Izraelczyków w naszym mieście był jednym z punktów programu wizyty w Polsce. Młodzież przyjechała poznać wielokulturową historię Nowego Dworu, ale również zobaczyć jego współczesne oblicze.

W imieniu młodzieży ze szkół nowodworskich gości z Gedery powitał Adam, uczeń z Zespołu Szkół nr 2, wyrażając nadzieję, że spotkanie dobrze posłuży nawiązaniu kontaktów z rówieśnikami. Pierwsza z prezentacji multimedialnych przybliżyła współczesne oblicze Nowego Dworu jako nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się miejscowości na Mazowszu. Druga ukazała wielokulturowe oblicze Nowego Dworu, przede wszystkim żydowską historię miasta. Z kolei Izraelczycy przedstawili film o swoim kraju, a także prezentację Gedery i szkoły oraz spojrzenie na sytuację społeczno-polityczną w Izraelu w ostatnich miesiącach. Następnie dyrektor szkoły po krótkim wystąpieniu przekazała młodzieży z Nowego Dworu pamiątkowe zdjęcie delegacji izraelskiej.

W mniej już oficjalnej części uczniowie ZS2 przygotowali dla gości niespodziankę: wspólne zatańczenie poloneza. W tym celu uczestnicy spotkania obejrzeli słynny „koncert nad koncertami" w wykonaniu Jankiela ( fragment „Pana Tadeusza", filmu Andrzeja Wajdy) oraz polonez studniówkowy uczniów ZS2. Teraz już wszyscy chętni byli dobrze przygotowani, by ruszyć w tan niespiesznym krokiem. Ku miłemu zaskoczeniu uczniowie z Izraela znakomicie poradzili sobie z metrum naszego narodowego tańca; z pewnością bez problemu zatańczyliby poloneza na tradycyjnej polskiej studniówce czy balu gimnazjalnym.

Niewątpliwie najbardziej oczekiwanym momentem spotkania młodzieży (podobnie jak dwa lata temu) były swobodne rozmowy przy ciasteczkach. Uczniowie niezwykle szybko nawiązali, ciekawe zapewne, kontakty, a porozumiewanie się po angielsku stanowiło tylko dodatkową atrakcję. Z pewnością młodzież będzie je kontynuowała przez Internet.

Zespół muzyczny SomeDay, wykonując znane piosenki, znakomicie tworzył miłą atmosferę spotkania w PG1, które zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.

Druga część polsko-izraelskiego spotkania młodzieży miała inny charakter. Na miejscowym kirkucie odbyła się uroczystość w języku polskim i hebrajskim, poświęcona pamięci nowodworskich Żydów. Przypomniano historię cmentarza. Uczniowie przeczytali fragment książki Pniny Frymer-Greenspan, z domu Papier, ukazujący opis Wisły i Narwi („Nasze dni były nocami"). Młodzież z ZS2 wykonała znaną piosenkę „Alleluja", a uczniowie z Gedery – utwór „Eviator and my". P.Tsvika Placinski w wystąpieniu ukazał historię swojej rodziny żyjącej w Nowym Dworze. Jego ojciec urodził się w naszym mieście. Krewni p.Tsviki, którzy zmarli przed 1941, są pochowani na nowodworskim cmentarzu żydowskim. Po wspomnieniach p.Placinskiego rabin Joel Chaim Nowicki odmówił kadisz. Burmistrz Nowego Dworu p.Jacek Kowalski podkreślił, jak ważne są spotkania młodzieży izraelskiej z uczniami szkół nowodworskich, nawiązywanie kontaktów w duchu tolerancji i dialogu, pamięć o wspólnej historii. Przekazał również gościom z Gedery, p.dyrektor szkoły i p.Tsvi Placinskiemu, pamiątki z Nowego Dworu.
Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnów Izraela i Polski, a następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym nowodworskich Żydów.

Inicjatorem drugiego już pobytu Izraelczyków w naszym mieście jest p.Tsvika Placinski. Po raz kolejny spełniło się jego marzenie, by spotkanie młodzieży w Nowym Dworze było swoistym połączeniem Przeszłości, Teraźniejszości i Przyszłości. Organizatorem pobytu młodzieży z Izraela w Nowym Dworze był Zespół Szkół nr 2, przy współpracy Urzędu Miejskiego.

 • 1
 • 1a
 • 1b
 • 1c
 • 1d
 • 1e
 • 1f
 • 1g
 • 1h
 • 1i
 • 1j
 • 1k
 • 1l
 • 1m
 • 1n
 • 1o
 • 1p
 • 1r
 • 1s
 • 1t
 • 1u
 • 20
 • 21
 • 22
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 37
 • 38
 • 38a
 • 39
 • 40
 • 41
 • 42
 • 43
 • 44
 • 45
 • 46
 • 47
 • 48
 • 49
 • 50
 • 51
 • 52
 • 53
 • 54
 • 54a
 • 55
 • 56
 • 57
 • 58
 • 59
 • 59a
 • 60
 • 60a
 • 61
 • 62
 • 63
 • 64
 • 65
 • 66
 • 67
 • 68
 • 68a
 • 69
 • 70
 • 71
 • 72
 • 73
 • 74
 • 75
 • 77
 • 78
 • 79
 • 80
 • 80a
 • 82
 • 82a
 • 82b
 • 83
 • 84
 • 85
 • 86
 • 87
 • 88
 • 89
 • 91
 • 92
 • 93
 • 94
 • 95

 

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net