Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski
Występ Karoliny Sikorskiej

„ Nasz mały i kruchy świat – chrońmy go, działając jako rodzina ludzi i narodów”

to temat III edycji KONKURSU NA ESEJ O TOLERANCJI I DIALOGU dla uczniów szkół Nowego Dworu Mazowieckiego. Nadrzędnym celem Konkursu jest kształtowanie wśród młodego pokolenia nowodworzan postawy poszanowania odmienności kulturowej i religijnej, a zarazem znajdowania wspólnych wartości służących propagowaniu dialogu międzykulturowego.

Organizatorem Konkursu na esej o tolerancjijest Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim.Patronat honorowy nad Konkursem sprawują fundatorzy nagród: państwo John Kerr i Ingrid Lee – reprezentujący amerykańską fundację Nowy Dwór Jewish Memorial – oraz p. Jacek Kowalski – burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego. Uczniowie piszą esej na temat określony w Regulaminie. Komisja, złożona z nauczycieli humanistów ze szkół nowodworskich, wyłania trzech laureatów Konkursu. Autor najlepszego eseju otrzymuje Nagrodę Główną. Pozostałe równorzędne nagrody otrzymują uczniowie w dwóch kategoriach: szkoły ponadgimnazjalne i gimnazja. Nagrody pieniężne otrzymują również szkoły, do których uczęszczają laureaci. W tym roku na Konkurs nadesłano 26 prac – 11 z gimnazjów i 15 ze szkół ponadgimnazjalnych.                                    

18 czerwca 2014 odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie nagród podczas uroczystości poświęconej idei dialogu na rzecz tolerancji. W Nowodworskim Ośrodku Kultury spotkali się przedstawiciele fundatorów nagród, władze miasta, potomkowie przedwojennej nowodworskiej społeczności żydowskiej, dyrektorzy, nauczyciele, młodzież. P. Ze’ev Shaked, reprezentujący Nowy Dwor Jewish Memorial, podkreślił m.in., jak bardzo ważne w dzisiejszych czasach jest rozumienie tolerancji i dialogu, a temu z pewnością służy „Konkurs na esej”. Przeczytał również list p.Johna Kerr, skierowany do organizatorów, dyrektorów, nauczycieli i młodzieży. W tegorocznej, trzeciej już edycji Konkursu Nagrodę Główną otrzymał Hubert Ptak z Publicznego Gimnazjum nr 4 w Modlinie Twierdzy. Pierwszą nagrodę w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – Zuzanna Ludwiczak z Liceum Ogólnokształcącego im. Wojska Polskiego. Pierwszą nagrodę w kategorii gimnazjów – Kinga Szmytkowska z Publicznego Gimnazjum nr 4 w Modlinie Twierdzy. Pozostali uczestnicy Konkursu otrzymali pamiątkowe książki na temat wielokulturowości. Tradycyjnie laureaci zaprezentowali swoje eseje po polsku i po angielsku. Z kolei córka Abrama Szula podzieliła się wspomnieniami na temat dramatycznych losów swego ojca, przedwojennego mieszkańca Nowego Dworu. Uroczystość w NOK-u uświetniły występy krakowskiego tria, grającego tradycyjne utwory żydowskie, a także uczennicy ZS2 Karoliny Sikorskiej, która zaprezentowała „Grande Valse Brillante” (muz. Z.Konieczny do tekstu J.Tuwima) oraz „Hallelujah” L.Cohena.

Tegoroczna gala Konkursowa zamknęła oficjalny program pobytu potomków nowodworskich Żydów w naszym mieście. Wcześniej goście z Europy, Stanów i Afryki spotkali się z młodzieżą ZS2, a także uczestniczyli w uroczystości na miejscowym kirkucie. P.Ze’ev Shaked i p.David Wluka ze wzruszeniem podkreślili, że dzięki staraniom fundacji Nowy Dwor Jewish Memorial oraz władz Nowego Dworu możliwe było upamiętnienie Żydów, którzy zginęli w czasie Holocaustu. Wyrazili też radość, że „Konkurs na esej”, propagując ideę tolerancji, otwartości, szacunku dla drugiego człowieka, również skłania młodych ludzi do refleksji na temat przywracania pamięci o przedwojennej i wojennej historii Nowego Dworu, którą znacząco tworzyła społeczność żydowska, a temat przewodni tegorocznej edycji Konkursu „ Nasz mały i kruchy świat – chrońmy go, działając jako rodzina ludzi i narodów” – będzie obecny w świadomości nowodworzan. 

 

 

Zobacz również:

http://www.youtube.com/watch?v=tbGg_6xBsYQ&feature=youtu.be

http://www.nowydwormaz.pl/redir,index?wiecej=5966&wiecej_news=1

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.685127591541118.1073741948.143487262371823&type=1

Zdjęcia: Urząd Miejski

 • 1
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net