Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski
Spotkanie młodzieży 2015

13 listopada w hali NOSiR-u odbyło się trzecie polsko-izraelskie spotkanie młodzieży. Tym razem do Nowego Dworu przybyła grupa około 100 uczniów i nauczycieli z Liceum Darca Menachem Begin w Gederze w Izraelu; to druga delegacja z tej szkoły (pierwsza - w 2012 roku). Młodzi Izraelczycy przyjechali odwiedzić ojczyznę swoich przodków, a także poznać współczesną Polskę. Pobyt w Nowym Dworze był jednym z punktów programu wizyty w naszym kraju . W tej niecodziennej lekcji międzykulturowego dialogu wzięli również udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Nowego Dworu ( PG1, PG2, PG3, PG4, ZSZ nr 1, klasa 2e z LO im. Wojska Polskiego, ZS nr2), nauczyciele języka angielskiego oraz zaproszeni goście. Po raz pierwszy w polsko-izraelskim spotkaniu młodzieży uczestniczyła delegacja z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku z p. dyrektor B.Leszczyńską. Miłą niespodzianką dla młodych Izraelczyków było pojawienie się w hali NOSiR-u pań dyrektorek z Liceum w Gederze, które przyleciały specjalnie na to spotkanie.

Inicjatorem trzeciej już wizyty młodzieży z Izraela był p. Tsvika Placiński, którego przodkowie mieszkali w Nowym Dworze od II połowy XVIII wieku do początku II wojny; tu urodził się jego ojciec; tu - na miejscowym kirkucie - spoczywa wielu jego krewnych.

W imieniu młodzieży ze szkół nowodworskich gości z Gedery powitał Adam Balcerzak, absolwent Zespołu Szkół nr 2, który w 2014 roku miał przyjemność prowadzić drugie spotkanie młodzieży. Nieocenioną pomocą w tłumaczeniu wystąpień, po raz kolejny, służyła p. Karolina Petrykowska, anglistka z Zespołu Szkół nr 2. Adam przypomniał, że pierwsze spotkanie młodzieży odbyło się w listopadzie 2012 roku ( właśnie w hali NOSiR-u) , kolejne we wrześniu 2014 ( w Publicznym Gimnazjum nr 1). W ocenie uczestników : władz Nowego Dworu, organizatorów, a przede wszystkim uczniów i nauczycieli były to niezwykłe ważne i potrzebne spotkania, znakomicie służące nawiązywaniu międzykulturowego dialogu. Adam wyraził nadzieję, że teraz też tak się stanie, po czym zaprosił wszystkich do obejrzenia krótkich relacji filmowo-fotograficznych, przywołujących niesamowitą atmosferę tamtych chwil. Izraelczycy reagowali spontanicznie, nie kryli radości, widząc na ekranie swoich kolegów z Gedery, z których większość odbywa służbę w armii. Uczniowie z Gedery zaprezentowali krótki film o Izraelu - kolebce kultury, kraju atrakcji turystycznych, a także przedstawili swoje miasto i szkołę. P.Tsvika Placiński, opowiedział o  związkach rodzinnych z naszym miastem. Wrażenie wywoływało zestawienie przedwojennych i współczesnych zdjęć krewnych zrobionych w dzisiejszym parku Wybickiego. P.Placiński przeczytał też fragment książki Pniny Grynszpan, z domu Papier, "Nasze dni były nocami". Wspomnienia tej żydowskiej działaczki ruchu oporu w getcie warszawskim, ur. 1923 w Nowym Dworze Mazowieckim, również przywołały przedwojenne oblicze naszego miasta, szczególnie piękny opis rzek: Wisły i Narwi.

Po oficjalnej części w sali konferencyjnej NOSiR-u uczniowie spotkali się w hali głównej. Na początku Izraelczycy zaprezentowali swoje wokalno-muzyczne talenty, wykonując kilka utworów. Następnie reprezentacje Gedery i Nowego Dworu (ZS2) rozegrały krótki mecz siatkówki, przy gorącym dopingu widowni. Z kolei żywiołowe rytmy izraelskiej muzyki niemal każdego poderwały do tańca. Dopiero znana wszystkim refleksyjna ballada Leonarda Cohena " Hallelujah", w wykonaniu zespołu muzycznego z ZS2, wyciszyła trochę emocje. Uczniowie i nauczyciele, kołysząc się w rytm muzyki, wspólnie zaśpiewali pieśń po polsku i angielsku. Tradycyjnie - szefowa delegacji izraelskiej, p.Shosh, po krótkim wystąpieniu przekazała organizatorom spotkania pamiątkowe zdjęcie uczniów i nauczycieli z Gedery. Z kolei p. Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu, po angielsku skierował słowa do młodzieży z obu miast, szczególnie zaś do Izraelczyków, radosnych młodych ludzi, którzy odwiedzili nasze miasto. Niewątpliwie bardzo oczekiwanym momentem polsko-izraelskich spotkań młodzieży są rozmowy przy herbacie i ciasteczkach. Tak stało się i tym razem. Uczniowie niezwykle szybko nawiązali, ciekawe zapewne, kontakty, a porozumiewanie się po angielsku stanowiło tylko dodatkową atrakcję. Niestety, niezwykle miłe spotkanie nie trwało tak długo, jak by pewnie wszyscy chcieli.

O godz. 13.30 na nowodworskim cmentarzu żydowskim rozpoczęła się tradycyjna uroczystość, upamiętniająca nowodworskich Żydów, w której uczestniczyli m.in. p.Roman Kaczorowski – honorowy obywatel Nowego Dworu – oraz przedstawiciele ZOR RP: płk rez. A.Kabata i płk rez. D.Zielonka. Pan Placiński zapoznał zebranych z historią swojej rodziny. Ze wzruszeniem wskazał na jedną z ocalałych macew, upamiętniającą krewnego. Młodzież z Gedery i Nowego Dworu wykonała kilka refleksyjnych piosenek. Tradycyjnie odmówiono modlitwę za zmarłych, a następnie odśpiewano hymny narodowe. Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed obeliskiem poświęconym nowodworskim Żydom.

Trzeci już pobyt Izraelczyków w Nowym Dworze po raz kolejny stał się wspaniałą okazją do nawiązania międzykulturowego dialogu.

Inne relacje:

http://www.zorrp.org/uroczystosci/493-mlodziez-z-izraela-goscila-w-nowym-dworze-mazowieckim

http://www.nowodworska.pl/art,4974,mlodziez_z_izraela_odwiedzila_miasto.html

 • 1
 • 1c
 • 1d
 • 1e
 • 1e1
 • 1e2
 • 1f
 • 1f1
 • 1f4
 • 1g
 • 1h
 • 1h1
 • 1l
 • 1l1
 • 1l2
 • 1m
 • 1m1
 • 1m2
 • 2
 • 2a
 • 2a1
 • 2c
 • 2d
 • 2e
 • 2f
 • 2m
 • 2n
 • 2o
 • 2p
 • 2r
 • 2s
 • 2t
 • 2u
 • 2w
 • 2y
 • 2y1
 • 2y2
 • 2y3
 • 2y4
 • 2y6
 • 2y7
 • 2y8
 • 3
 • 3a
 • 3b
 • 3c
 • 3d
 • 3e
 • 3f
 • 3g
 • 3i
 • 3j
 • 3k
 • 3l
 • 3m
 • 3n
 • 3o
 • 3r
 • 3s
 • 3t
 • 3u
 • 3w
 • 3z
 • 3z1
 • 4
 • 4a
 • 4b
 • 5
 • 5a
 • 5b
 • 5d
 • 5d1
 • 5e
 • 6a
 • 6b
 • 6c
 • 6d
 • 6g
 • 6g1
 • 6g2
 • 6h
 • 6i
 • 6j
 • 8z
 • 8z1
 • 9a
 • 9aa
 • 9c
 • 9d
 • 9e
 • 9f
 • 9i
 • 9i1
 • 9i2
 • 9i3
 • 9i4
 • 9i5
 • 9j
 • 9k
 • 9l
 • 9m
 • 9n
 • 9o
 • 9p
 • 9r
 • 9s
 • 9w
 • 9z
 • 9z1
 • 9z2
 • 9z3
 • 9z5
 • 9z6
 • 9z7
 • 9z8
 • 9z9
 • 9z9a
 • 9z9b
 • 9z9c
 • 9z9d
 • 9z9e
 • 9z9f
 • 9z9g
 • 9z9h
 • 9z9j
 • 9z9k

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net