Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski
Wręczenie nagród

18 czerwca w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbyła się Gala Finału "IV Konkursu na esej o tolerancji i dialogu", organizowanego przez Zespół Szkół nr 2. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych pisali pracę na temat : "Wolność słowa, swoboda artystycznej wypowiedzi wobec respektowania etnicznych różnic, religijnych przekonań". Jak co roku w uroczystości wzięli udział m.in.: pomysłodawca Konkursu p.Ze'ev Shaked, reprezentujący Nowy Dwor Jewish Memorial - fundatora nagród, p.Jacek Kowalski - burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, radni Rady Miejskiej, potomkowie przedwojennej nowodworskiej społeczności żydowskiej, p.Roman Kaczorowski - honorowy obywatel Nowego Dworu, przedstawiciele ZOR-u RP, dyrektorzy, nauczyciele, rodzice, młodzież.

[ O "Konkursie na esej o tolerancji i dialogu" ]

Oficjalnego ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenia nagród dokonali: p.Ze'ev Shaked, jego brat p.Josef Kieliszek oraz burmistrz p.Jacek Kowalski. Nagrodę Główną otrzymała Magdalena Włodarczyk z Publicznego Gimnazjum nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim - Modlinie Twierdzy; I Nagrodę w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - Piotr Wójcik z Liceum Ogólnokształcącego im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim; I Nagrodę w kategorii szkół gimnazjalnych - Karolina Kowalewska z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim. Po raz pierwszy komisja konkursowa wnioskowała o przyznanie nagrody pozaregulaminowej - wyróżnienia dla Adama Balcerzaka, ucznia Zespołu Szkół nr 2. Każdy z uczestników Konkursu otrzymał od fundatorów nagrody pieniężnej list gratulacyjny , a także książkę p.Marii Możdżyńskiej - z dedykacją autorki - wydawnictwo o historii Nowego Dworu, ufundowane przez Urząd Miejski. Podziękowania od patronów honorowych Konkursu otrzymali również dyrektorzy i nauczyciele.
Tradycją gali finałowej Konkursu są wspomnienia potomków nowodworskiej społeczności żydowskiej, wzbogacające wiedzę współczesnych mieszkańców o wielokulturowej przeszłości Nowego Dworu. Tym razem p.Debra Michlewicz z Nowego Jorku przedstawiła krótki film o swojej matce. Sally Michlewicz ze wzruszeniem opowiadała wnukowi o czasach, kiedy mieszkała z rodziną w naszym mieście.
Z kolei płk Alfred Kabata – prezes ZOR RP – przedstawił krótko historię żołnierzy wyznania mojżeszowego, pełniących służbę w nowodworskim Batalionie Elektrotechnicznym.
Oprawę muzyczną wieczoru stanowił występ zespołu SomeDay. Sylwia i Przemek wykonali trzy utwory : "Do kołyski", "Simple the best" - to muzyczna dedykacja dla laureatów - oraz "Hallelujah"- piosenka doskonale znana, niezależnie od kulturowych tradycji.
"Konkurs na esej o tolerancji i dialogu" wpisuje się w uroczystości upamiętniające społeczność żydowską żyjącą w Nowym Dworze przed wojną, boleśnie doświadczoną w czasie Holocaustu. Podobnie jak w latach ubiegłych, w kolejną rocznicę odsłonięcia pomnika pamięci na żydowskim cmentarzu, potomkowie nowodworskich Żydów z USA, Izraela, RPA, Wielkiej Brytanii i Francji zebrali się, by wspólnie z lokalną społecznością Nowego Dworu uczcić pamięć o tych, którzy przed wojną wspólnie z katolikami , ewangelikami, prawosławnymi tworzyli to miasto. Tradycyjną modlitwę kadisz odmówił p.Itzhak Krakowski, reprezentujący Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie. Po uroczystości pod pomnikiem pamięci złożono białe róże.
Tolerancja i dialog to nie tylko idee nowodworskiego "Konkursu" i corocznych uroczystości upamiętniających przedwojenną społeczność żydowską naszego miasta, ale również hasła towarzyszące polsko-izraelskim spotkaniom młodzieży, które zainicjował p.Tsvika Placiński, kolejny potomek nowodworskich Żydów. W czasie dwóch wizyt, w 2012 i 2014 roku, młodzi Izraelczycy poznawali kraj przodków, jego historię i współczesne oblicze, przede wszystkim jednak nawiązywali kontakty z rówieśnikami z Nowego Dworu, kontynuując je np. na Facebooku.
Tekst : ZS2 Zdjęcia : ZS2,Urząd Miejski, Nowodworski24, ZOR RP

Zobacz również :

http://nowodworski24.pl/nowy-dwor-maz-zydowskie-uroczystosci-na-kirkucie/

 

http://www.zorrp.org/uroczystosci/432-polsko-zydowskie-spotkania-w-nowym-dworze-mazowieckim

 • 1
 • 1a
 • 1b
 • 1c
 • 1c1
 • 1d
 • 1e
 • 1f
 • 1g
 • 1h
 • 1i
 • 1k
 • 1l
 • 1m
 • 1n
 • 1p
 • 1r
 • 1s
 • 1t
 • 1u
 • 1w
 • 1z
 • 2
 • 2a
 • 2b
 • 2c
 • 2d
 • 2e
 • 2f
 • 2g
 • 2h
 • 3
 • 3a
 • 3b
 • 3c
 • 3d
 • 3e
 • 3f
 • 3g
 • 3h
 • 3i
 • 3j
 • 3k
 • 3l
 • 3m
 • 7
 • 7a
 • 7b
 • 7c
 • 7d
 • 7e
 • 7f
 • 7g
 • 7h
 • 7i
 • 7j
 • 7k
 • 8
 • 8a
 • 8c
 • 8d
 • 8e
 • 8f
 • 8g
 • 8h
 • 8i
 • 8k
 • 8l
 • 8m
 • 8n
 • 8o
 • 8p
 • 8r
 • 8s
 • 8t
 • 8u
 • 8w
 • 8z
 • 9
 • 9a
 • 9b
 • 9c
 • 9d
 • 9e
 • 9f
 • 9g
 • 9h
 • 9i
 • 9j
 • 9k
 • 9l
 • 9m
 • 9n
 • 9o
 • 9p

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net