Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski
Polsko-izraelska lekcja dialogu

5 listopada w hali NOSiR-u odbyło się spotkanie grupy ponad 100 uczniów z Liceum Darca Menachem Begin w Gederze w Izraelu z młodzieżą szkół nowodworskich: PG nr 1, PG nr 2,PG nr 3, PG nr 4, ZSZ nr 1, ZS nr 2, LO w Modlinie Twierdzy, LO im. Wojska Polskiego. W spotkaniu wzięły udział władze samorządowe oraz nauczyciele. Młodzi Izraelczycy przyjechali odwiedzić ojczyznę swoich przodków, a także poznać współczesną Polskę. Pobyt w Nowym Dworze był jednym z punktów programu wizyty w naszym kraju .

Inicjatorem tego niecodziennego spotkania był p. Tsvika Plachinski, którego przodkowie mieszkali w Nowym Dworze od II połowy XVIII wieku; tu urodził się jego ojciec; tu - na miejscowym kirkucie - spoczywa wielu jego krewnych.

W imieniu młodzieży ze szkół nowodworskich gości z Gedery powitali uczniowie z Zespołu Szkół nr 2, wyrażając nadzieję, że spotkanie dobrze posłuży nawiązaniu kontaktów z rówieśnikami. Burmistrz Nowego Dworu, p. Jacek Kowalski, w swym wystąpieniu nawiązał do wielokulturowego charakteru naszego miasta i podkreślił, jak ważna jest pamięć o wspólnej historii. Dopełnieniem wystąpienia burmistrza była prezentacja multimedialna „ Nowy Dwór – miasto wielu kultur”, przygotowana przez Zespół Szkół nr 2. Z kolei młodzież z Gedery zaprezentowała film o Izraelu, swoim mieście i szkole. Na koniec tej części spotkania goście z Izraela przekazali uczniom szkół nowodworskich kartki ze zdjęciem uczestników wycieczki. Większe – oprawione zdjęcia otrzymał burmistrz Nowego Dworu oraz Zespół Szkół nr 2.

Niewątpliwie bardzo oczekiwanym momentem spotkania były rozmowy przy herbacie i ciasteczkach. Kilka tygodni wcześniej uczniowie szkół nowodworskich i liceum w Gederze mieli okazję poznać się na Facebooku czy wysyłając maile. Młodzież niezwykle szybko nawiązała ciekawe kontakty, a komunikowanie się po angielsku stanowiło dodatkową atrakcję. Okazało się, że młodzi ludzie mają zbliżone zainteresowania, słuchają np. tej samej muzyki, podobnie myślą o przyszłości – dorosłym życiu. Tym bardziej ekscytujące dla obu stron było to spotkanie. Ci, którzy poznali się przez Internet, chcieli się zobaczyć jak najszybciej i porozmawiać „face to face”.

Niestety, to niezwykle miłe spotkanie nie trwało tak długo, jak by pewnie wszyscy chcieli. O godz. 13.30 na nowodworskim cmentarzu żydowskim rozpoczęła się uroczystość z udziałem p. Zvi Rav-Nera – ambasadora Izraela w Polsce, Michaela Schudricha – naczelnego rabina Polski, władz Nowego Dworu, młodzieży i nauczycieli. Ambasador Izraela po hebrajsku i po polsku skierował swe wystąpienie do młodzieży obu krajów. Rabin Schudrich odmówił modlitwę za zmarłych. P.Tsvika Plachinski zapoznał zebranych z historią swojej rodziny. Ze wzruszeniem wskazał na jedną z ocalałych macew, upamiętniającą krewnego. Podkreślił też , że spotkanie młodzieży z Gedery i Nowego Dworu to spełnienie jego marzenia, swoiste połączenie Przeszłości z Teraźniejszością i Przyszłością. Młodzież z Gedery wykonała kilka refleksyjnych piosenek. Na tle obelisku upamiętniającego nowodworskich Żydów oraz flag Izraela i Polski uczestnicy uroczystości odśpiewali hymny narodowe. Spotkanie na nowodworskim cmentarzu żydowskim zakończyło wspólne pamiątkowe zdjęcie - kolejne tego dnia.

Pobyt Izraelczyków w Nowym Dworze trwał dłużej niż planowano, co dowodzi jednego – była to bardzo udana wizyta, a zarazem niecodzienna, polsko-izraelska lekcja międzykulturowego dialogu. Z pewnością młodzież będzie kontynuowała kontakty przez Internet , niektórzy już planują poznać kraj swoich nowych przyjaciół.

 • 1
 • 1a
 • 1b
 • 1c
 • 1d
 • 1e
 • 1f
 • 1g
 • 1i
 • 1j
 • 1k
 • 1l
 • 1m
 • 2b
 • 2c
 • 2d
 • 2e
 • 2f
 • 2g
 • 2h
 • 2i
 • 2j
 • 2k
 • 2l
 • 2m
 • 2n
 • 3
 • 3a
 • 3b
 • 3c
 • 3d
 • 3e
 • 3f
 • 3g
 • 3h
 • 4
 • 4a
 • 4b
 • 4c
 • 5
 • 5a
 • 5b
 • 5c
 • 5d
 • 5e
 • 5f
 • 5g
 • 5h
 • 5i
 • 5j
 • 5k
 • 5l
 • 5m
 • 5n
 • 5o
 • 5p
 • 5r
 • 5s
 • 5t
 • 5u
 • 5w
 • 6
 • 6a
 • 6b
 • 6c

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net