Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski
Program poetycko-muzyczny

W 2007 roku Sejm RP ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchodziliśmy to święto 13 kwietnia. Od 2009 roku Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze realizuje projekt edukacyjny "Katyń...ocalić od zapomnienia" , którego zwieńczeniem co roku jest posadzenie Dębu Pamięci. O Projekcie :  http://www.zs2.nowydwormaz.pl/projekt-katyn-ocalic-od-zapomnienia

W ten sposób na miejskim skwerze im. księcia Stanisława Poniatowskiego upamiętniliśmy dziewięciu katyńskich oficerów związanych z nowodworskim Batalionem Elektrotechnicznym:
majora Aleksandra Ciechanowskiego, kapitana Zbigniewa Tomasiniego, majora Piotra Dybaczewskiego, majora Kazimierza Grünera, majora Romana Jędraszkę, kapitana rezerwy saperów Stanisława Gołębiowskiego, kapitana intendentury Jana Wnęka, kapitana Eugeniusza Sidorowicza i w ubiegłym roku - majora Aleksandra Gawinę.
15 kwietnia 2018r. - po raz dziesiąty - spotkaliśmy się, by uczcić pamięć kolejnego żołnierza - kapitana Jerzego Władysława Ostera. Ponownie daliśmy świadectwo, że pamiętamy. Pamiętamy o wszystkich ofiarach "mordu katyńskiego". Pamiętamy, a jednocześnie - z szacunkiem i w milczeniu - snujemy refleksje nie tylko na temat bolesnej historii i ludzkiego losu.
Kapitan Jerzy Władysław Oster - bohater uroczystości - to najmłodszy z dotychczas uhonorowanych przez nas oficerów. Gdy został zamordowany w Charkowie wiosną 1940 r. ,miał zaledwie 31 lat. Był w wieku niektórych młodych ludzi dziś tu zgromadzonych...
Zbigniew Herbert w znanym "katyńskim" wierszu "Guziki" napisał :
"Tylko guziki nieugięte / przetrwały śmierć świadkowie zbrodni /z głębin wychodzą na powierzchnię /jedyny pomnik na ich grobie (...)
tylko guziki nieugięte /potężny głos zamilkłych chórów/ tylko guziki nieugięte/
guziki z płaszczy i mundurów"
Dziś, z pewnością w głosie, możemy powiedzieć, że nie tylko "nieugięte guziki" stały się strażnikami pamięci o ofiarach katyńskiej zbrodni. Nie tylko one przemówiły w imieniu "zamilkłych chórów". Również Dęby Pamięci sadzone w Polsce i w wielu miejscach na świecie nie pozwalają zapomnieć.
Nowodworskie Dęby Pamięci głęboko zapuszczają swe korzenie. Są świadkami innej już rzeczywistości. Ale to właśnie tu, na miejskim skwerze im. księcia Stanisława Poniatowskiego, mieszkańcy Nowego Dworu mogą uczestniczyć w żywej lekcji historii. To tu co roku (choć nie tylko) mogą dać wyraz swym patriotycznym postawom. Przekazując piękną tradycję swoim dzieciom czy wnukom.
Dla społeczności Zespołu Szkół nr 2 kultywowanie pamięci o katyńskich oficerach to wielki zaszczyt. I rodzaj pięknej powinności, by przekazywać mieszkańcom Nowego Dworu wartości, które budują naszą lokalną i narodową tożsamość.
***
W tym dniu miało miejsce jeszcze inne ważne wydarzenie. Na terenie dawnego Batalionu Elektrotechnicznego odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą lekarzom pracującym tu przed wojną, zamordowanym przez NKWD. Tablicę ufundowali dr Alicja Nojszewska Rydlińska i dr Piotr Uliasz.

Zobacz relację: https://www.nowydwormaz.pl/15,wszystkie-aktualnosci?tresc=27189

 

Zdjęcia p.M.Ziółkowski /Urząd Miejski, p.M.Możdżyńska

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 5a
 • 5b
 • 5c
 • 5d
 • 5e
 • 5f
 • 5g
 • 5h
 • 5j
 • 5k
 • 5l
 • 5m
 • 6
 • 6a
 • 6b
 • 6c
 • 6d
 • 6e
 • 6f
 • 7
 • 7a
 • 7b
 • 7c
 • 7d
 • 8
 • 8a
 • 8b
 • 8c
 • 8e
 • 8f
 • 8f1
 • 8g
 • 8r
 • 8t
 • 9
 • 9a
 • 9b
 • 9b1
 • 9b2
 • 9c
 • 9e
 • 9f
 • 9g
 • 9h
 • 9i
 • 9j
 • 9k
 • 9l
 • 9r
 • 9s
 • 9s1
 • 9s2
 • 9z

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net