Spotkanie z p.Romanem Kaczorowskim

25 października 2017 uczniowie klas I Technikum - tradycyjnie - uczestniczyli w lekcji historycznej przygotowanej we współpracy ze Związkiem Oficerów Rezerwy RP. W spotkaniu wzięli udział: p.Roman Kaczorowski - honorowy obywatel Nowego Dworu - z małżonką p. Jadwigą Kaczorowską, p.Adam Janas - reprezentujący ZOR RP, młodzież oraz nauczyciele.

Pan Roman Kaczorowski, 94-letni kombatant, świadek nowodworskiej historii, jak zawsze - barwnie i ze swadą - opowiedział o swoich ciekawych przeżyciach głównie z okresu II wojny. Wydarzenia, które przedstawił, mogłyby posłużyć za kanwę niejednego filmu ( akty sabotażu, m. in. zniszczenie zbiorników z paliwem, demontaż instalacji elektrycznej w Stoczni modlińskiej, próba wykolejenia pociągu, uwolnienie 4 Polaków zamurowanych w budynku gestapo, pomoc Żydom zamkniętym w nowodworskim getcie, działanie w grupie konspiracyjnej - ps. „Ryf” – przekazywanie AK informacji o remontowanych okrętach podwodnych, przygotowania do wysadzenia okrętu podwodnego).
Pan Roman Kaczorowski bardzo chętnie spotyka się z młodzieżą i jak sam podkreśla - mógłby godzinami wspominać nowodworskie dzieje. Spotkanie ze świadkiem historii dla kolejnej już grupy uczniów ZS2 było atrakcyjnym uzupełnieniem podręcznikowej wiedzy.
Zdjęcia: N.Kiewicz

• DSC_0033a