Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski
Barwne opowieści p.Marii Możdżyńskiej

29 listopada uczniowie klas I Technikum uczestniczyli w kolejnej lekcji historyczno-kulturowej przygotowanej we współpracy ze Związkiem Oficerów Rezerwy RP. W spotkaniu wzięli udział: p.Roman Kaczorowski - honorowy obywatel Nowego Dworu - z małżonką p. Jadwigą Kaczorowską, p.Adam Janas - reprezentujący ZOR RP, p.Piotr Romaniuk - rekonstruktor grupy historycznej wczesnego średniowiecza, młodzież oraz nauczyciele.

W pierwszej części p.Maria Możdżyńska, popularyzatorka lokalnych dziejów, przybliżyła wielokulturową przeszłość Nowego Dworu Mazowieckiego - od czasów najdawniejszych do II wojny. Multimedialna prezentacja stanowiła znakomite wprowadzenie do wystąpienia gościa honorowego, 93-letniego kombatanta, świadka nowodworskiej historii. Pan Roman Kaczorowski - jak zawsze - barwnie i ze swadą opowiedział o swoich niesamowitych przeżyciach z okresu II wojny, które mogłyby posłużyć za kanwę niejednego filmu ( akty sabotażu, m. in. zniszczenie zbiorników z paliwem, demontaż instalacji elektrycznej w Stoczni modlińskiej, próba wykolejenia pociągu, uwolnienie 4 Polaków zamurowanych w budynku gestapo, pomoc Żydom zamkniętym w nowodworskim getcie, działanie w grupie konspiracyjnej - ps. „Ryf” – przekazywanie AK informacji o remontowanych okrętach podwodnych, przygotowania do wysadzenia okrętu podwodnego).

Spotkania ze świadkami historii dla kolejnej już grupy uczniów ZS2 są atrakcyjnym uzupełnieniem podręcznikowej wiedzy.

Zdjecia: Wojtek Mańka

 • 1
 • 1a
 • 1b
 • 1c
 • 1d
 • 1e
 • 2
 • 2a
 • 2b
 • 2c
 • 2d
 • 2e
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net