Wspomnienia p.Romana Kaczorowskiego

18 marca 2016 uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w niecodziennej historyczno-wojskowej lekcji, po raz kolejny zorganizowanej przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentowany przez: płk. rez. Alfreda Kabatę - prezesa Zarządu Głównego, członka ZG st. chor. sztab. w st. spocz. Bolesława Morawskiego i z-cę skarbnika i sekretarza ZG Artura Błońskiego. Gościem specjalnym był p. Roman Kaczorowski, Honorowy Obywatel Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, kombatant, znawca i popularyzator nowodworskich dziejów.

Na początku spotkania wicedyrektor B.Kisiel przybliżyła uczniom klas pierwszych ideę lekcji historyczno-wojskowych w ZS2, będących jednym z efektów kilkuletniej współpracy szkoły ze Związkiem Oficerów Rezerwy RP. Młodzież "Dwójki" z sukcesem brała udział w kilku konkursach tematycznych. 17 kwietnia już po raz 8. uczniowie ZS2 posadzą Dąb Pamięci, honorując w ten sposób kolejnego oficera katyńskiego z nowodworskiego Batalionu Elektrotechnicznego, w czasie uroczystości miejskiej organizowanej przez władze miasta i ZOR RP. Co roku przedstawiciele ZOR-u biorą udział w szkolnych akademiach upamiętniających wrześniowe rocznice. Młodzież ZS2 uczestniczy w uroczystościach ku czci patrona ZOR RP - I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego; są to m.in. imieniny I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego ( w latach 1927-1939 imieniny Marszałka obchodzono bardzo uroczyście zarówno w Garnizonie Modlin, jak i w Podgarnizonie Nowy Dwór, gdzie ich organizatorem był Batalion Elektrotechniczny). Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu społeczności ZS2 jest rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole od kilku lat świętowana radośnie, w kolorach barw narodowych. 11 XII 2013 roku ZS2 i ZOR RP podpisały porozumienie o współpracy, która skupia się wokół trzech zasadniczych celów: 1.kształtowanie świadomości historycznej i patriotyczno obronnej młodzieży; 2.upowszechnianie wśród uczniów tradycji oręża polskiego; 3.integracja środowiska żołnierzy rezerwy i młodzieży szkolnej.

W I części spotkania płk Alfred Kabata, korzystając z bogatych materiałów multimedialnych, zapoznał uczniów z historią nowodworskiego Batalionu Elektrotechnicznego oraz wielowymiarową działalnością ZOR RP. Z kolei p. Artur Błoński zaprezentował prelekcję, której przedmiotem była postać płk.Ryszarda Kuklińskiego, oficera Wojska Polskiego, do dziś niejednoznacznie ocenianego przez historię.
Drugą część lekcji historycznej wypełniły niezwykle barwnie przywołane przez p.Romana Kaczorowskiego wspomnienia, nawiązujące do dramatycznych zdarzeń, jakie rozgrywały się w Nowym Dworze i okolicach w czasie II wojny. Pan Kaczorowski opowiedział o swoich doświadczeniach okupacji, emocjach, jakie towarzyszyły mu w niebezpiecznych sytuacjach.
Lekcje historyczno-wojskowe, wzbogacone relacjami świadka dramatycznych wydarzeń z czasów II wojny, atrakcyjnie dopełniają podręcznikową wiedzę.

19 marca 2016 r. Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej zorganizował w Nowym Dworze Mazowieckim obchody imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Relacja :  https://www.nowydwormaz.pl/index.php?wiecej=9294&wiecej_news=1

Więcej na temat współpracy ZS2 i ZOR RP w zakładce Dla ucznia/ Projekt "Katyń...ocalić od zapomnienia"  . Zdjęcia : KZ

• 1h
  • 1j