Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski
Wystąpienie p.Ze'eva Shakeda

7 czerwca 2017 w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbyła się Gala Finałowa VI Konkursu na esej o tolerancji i dialogu. Organizatorem Konkursu jest Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim. Patronat honorowy nad Konkursem sprawują: John Kerr i Ingrid Lee z Nowy Dwor Jewish Memorial Foundation - fundatorzy nagród finansowych - oraz Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. 

Jak co roku, w uroczystości wzięli udział m.in.: pomysłodawca Konkursu p.Ze'ev Shaked oraz p.David Wluka - reprezentujący Nowy Dwor Jewish Memorial, p.Jacek Kowalski - burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej p. Grażyna Nadrzycka, pp.Tsvika i Orna Placińscy (organizatorzy polsko-izraelskich spotkań młodzieży), potomkowie przedwojennej nowodworskiej społeczności żydowskiej (wśród nich p.Tamara Kieliszek), p.Roman Kaczorowski - honorowy obywatel Nowego Dworu, p.Adam Janas - reprezentujący ZOR RP, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice, młodzież, przedstawiciele mediów lokalnych.Gościem Honorowym na Gali Finałowej VI Konkursu była pani Zofia Krzyżanowska, odznaczona medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" .

 VI KONKURS NA ESEJ O TOLERANCJI - INFO

Oficjalnego ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenia nagród dokonali patroni honorowi i fundatorzy nagród. Nagrodę Główną otrzymała Weronika Brzezińska - Liceum Ogólnokształcące w Nowym Dworze Maz. Dwie równorzędne nagrody: w kategorii szkół gimnazjalnych Agata Grunkowska - Publiczne Gimnazjum nr 4 w Modlinie Twierdzy, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych Jakub Brzeziński - Liceum Ogólnokształcące w Nowym Dworze Maz. Jak co roku podziękowania od fundatorów i patronów honorowych Konkursu otrzymali również dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie. Tradycją Gali Finałowej Konkursu jest prezentacja nagrodzonych prac. Laureatka Nagrody Głównej - Weronika Brzezińska - zaapelowała w swoim eseju po polsku i angielsku : "Bądźmy bliżej siebie w tym kruchym i skomplikowanym świecie".
Gościem Honorowym VI Gali Finałowej była p. Zofia Krzyżanowska, której rodzice uratowali w czasie wojny kilkanaścioro Żydów. Za ten heroiczny akt w 1991 p.Zofia odebrała medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" - najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie. Do dziś utrzymuje kontakt ze swoimi koleżankami z dzieciństwa w Pruszkowie: Reginą i Ritą. W krótkiej rozmowie z p.Jackiem Topczewskim, komentując treść prezentacji, podzieliła się dramatyczną historią swojej rodziny. Jeszcze większych wzruszeń dostarczyło p. Zofii zupełnie nieoczekiwane spotkanie z córką "Reginki". Pani Maja Barilan, która przyjechała specjalnie z Izraela do Nowego Dworu w imieniu swojej mamy, również przedstawiła rodzinne zdjęcia z czasów wojennych.
Oprawę muzyczną Gali Finału VI Konkursu stanowił występ trzech utalentowanych dziewcząt: Julii Grzybowskiej, Idy Sulkowskiej i Julii Sawickiej, na co dzień doskonalących swoje umiejętności wokalne pod opieką p. Alicji Kabacińskiej w Nowodworskim Ośrodku Kultury.

Idee Konkursu wpisują się także w uroczystości upamiętniające społeczność żydowską, żyjącą w naszym mieście przed wojną, boleśnie doświadczoną w czasie Holocaustu. Podobnie jak w latach ubiegłych, w kolejną rocznicę odsłonięcia Pomnika Pamięci na żydowskim cmentarzu, potomkowie nowodworskich Żydów z USA i Izraela zebrali się, by dzielić się swoimi wspomnieniami, a także przekazywać relacje nieobecnych już bliskich i wspólnie z lokalną społecznością Nowego Dworu uczcić pamięć o tych, którzy przed wojną razem z katolikami, ewangelikami, prawosławnymi tworzyli to miasto. Modlitwę kadisz odmówił Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Wagę pamięci i dialogu na rzecz tolerancji podkreślili w swych wystąpieniach Ze'ev Shaked, David Wluka, Burmistrz Jacek Kowalski. Wyrazili radość, że cmentarz żydowski stał się widocznym znakiem nie tylko pamięci i wyrazem szacunku dla kulturowej odmienności, ale jest też miejscem, które jednoczy potomków nowodworskich Żydów przyjeżdżających z całego świata. Na zakończenie uroczystości tradycyjnie odśpiewano hymny : Izraela i Polski, a następnie pod Pomnikiem Pamięci złożono wieńce i białe róże.
W uroczystości uczestniczyli m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, potomkowie nowodworskiej społeczności żydowskiej, Burmistrz Jacek Kowalski, Starosta Powiatu Nowodworskiego Magdalena Biernacka, przedstawiciele ZOR RP, dyrektorzy szkół, nauczyciele, młodzież, mieszkańcy Nowego Dworu.
Zdjęcia : K.Zalewski, NOK

 • 1
 • 1a1
 • 1b
 • 1c
 • 1d
 • 1e
 • 1e1
 • 1e2
 • 1f
 • 1g
 • 1h
 • 1j
 • 1k
 • 1k1
 • 1l
 • 1m
 • 1n
 • 1o
 • 1o1
 • 1o2
 • 1p
 • 1r
 • 1s
 • 1t
 • 1w
 • 2-1
 • 2a
 • 2b
 • 2c
 • 2d
 • 2e
 • 2f
 • 2g
 • 2h
 • 2j
 • 2k
 • 2l
 • 2m
 • 3
 • 3a
 • 3b
 • 3d
 • 3f
 • 4a
 • 4a1
 • 4b
 • 4h
 • 5
 • 5a
 • 5b
 • 5c
 • 5d
 • 5e
 • 6
 • 6a
 • 6b
 • 6c
 • 7
 • 8

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net