Sport uwielbiamy - kondycję mamy!

1 czerwca 2017r. społeczność ZS2 obchodziła Międzynarodowy Dzień Dziecka pod hasłem „ Dzień Dziecka – Dniem Sportu” . Było to zgodnie z ideą Święta, zainicjowanego w 1929r.przez Polski Komitet Opieki nad Dzieckiem; wówczas dzieci po mszach w kościołach udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie otrzymywały słodycze i uczestniczyły w wycieczkach i zabawach .

Dzisiaj w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia, a następnie reprezentacje klas rozegrały mecz piłki nożnej. Młodzież zebrała się w sali gimnastycznej, by aktywnie uczestniczyć bądź kibicować koleżankom i kolegom w zaplanowanym turnieju wiedzy.

Uczniowie klasy II c – współorganizatorzy imprezy - powitali Dyrekcję szkoły, nauczycieli oraz koleżanki i kolegów, krótko przedstawili historię powstania i ideę obchodów Dnia Dziecka. Społeczności szkolnej przypomnieli, że 1 czerwca to święto wszystkich dzieci na całym świecie, a zostało ustanowiony w 1954r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka, zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1955r. w krajach członkowskich ONZ w różne dni roku, np. we Francji jako święto rodziny przypada 6 stycznia, w Turcji dzieci obchodzą swoje święto 23 kwietnia, w Australii w pierwszą sobotę lipca, w Argentynie w drugą niedzielę sierpnia, na Węgrzech w ostatnią niedzielę maja, a w Brazylii - 12 października.
W Polsce i innych państwach byłego bloku socjalistycznego Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Od 1952 r. 1 czerwca stał się stałym świętem w kalendarzu imprez w naszym kraju jako Dzień Dziecka. Jego inicjatorem była organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata . Od 1994r tego dnia w Warszawie obraduje również Sejm Dzieci i Młodzieży.
Po wystąpieniu pani dyrektor Ewy Malasiewicz, która złożyła życzenia młodzieży i gronu pedagogicznemu – wszak "wszyscy jesteśmy dziećmi", rozpoczął się quiz. Przedstawiciele każdej klasy mogli zdobyć maksymalnie 12 punktów, odpowiadając poprawnie na 4 pytania. Strategia wyboru pytań leżała w gestii zespołów klasowych, a każda drużyna mogła wybierać pytania za 1 pkt, 2 pkt. lub 3 pkt. Poprawność odpowiedzi oceniało nauczycielskie jury w składzie: M. Trębacz, J. Łukasik, M. Ciesielski.
Największą popularnością cieszyły się pytania za 3 punkty. Po pełnym napięcia współzawodnictwie maksymalną liczbę punktów otrzymały uczennice z III a i tym samym zdobyły słodką nagrodę dla całej klasy. Członkowie zespołów pozostałych klas również otrzymali rzeczowe mini nagrody, a wszyscy uczniowie słodycze.
Po konkursie wiedzy, który odbywał się w otoczeniu ciekawych, pomysłowych, kolorowych plakatów i haseł, przygotowanych przez wszystkie klasy, młodzież i nauczyciele udali się na boisko szkolne, gdzie rozegrano mecze piłki nożnej między reprezentacjami chłopców klas pierwszych, drugich, trzecich i II c (współorganizatora całej imprezy szkolnej). Zawody dostarczyły graczom i kibicom wielu emocji. Szkoda tylko, że słoneczko nie chciało zagrzać do walki i radosnych okrzyków ciepłymi promieniami
Niepokonanym mistrzem piłki nożnej okazała się ekipa II c, która w nagrodę otrzymała kosz słodyczy. "Mierz wysoko na boisku i w życiu, a wygrasz swoje marzenia".

Tekst: M.Trębacz, zdjęcia: K.Zalewski

• 1h