Widok na zabytkowy spichlerz

30 maja 2017 r. uczniowie klasy II c technikum, kształcący się w zawodzie technik informatyk i technik mechatronik w Zespole Szkół nr 2, spotkali się ze swoimi rówieśnikami, mechatronikami z Zespołu Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica w Ciechanowie. Uczniowie z Ciechanowa przyjechali do naszej szkoły pod opieką wychowawczyni, nauczyciela matematyki - p.Iwony Kozłowskiej - i nauczyciela przedmiotów zawodowych - p. Dariusza Kołakowskiego.

Po przywitaniu się i zapoznaniu oprowadziliśmy naszych gości po szkole, przedstawiając niektóre pracownie: informatyczne, mechatroniczną, klasopracownię dla handlowców oraz bibliotekę szkolną.
Po krótkiej prezentacji ZS2 wszyscy udaliśmy się na boisko NOSiR-u, by chłopcy mogli rozegrać mecz piłki nożnej. Pierwsza 20-minutowa połowa rozgrywek sportowych zakończyła się wynikiem 5:0 dla piłkarzy z klasy II c, a po następnych 20 minutach było: 15:4 dla naszych uczniów. Mecz sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego w ZS nr 2: p. Jacek Łukasik i p. Marcin Ciesielski.
Po krótkim odpoczynku po meczu wszyscy przespacerowaliśmy się ulicami Nowego Dworu do restauracji McDonald’s, by na dobre zregenerować siły po wielkim sportowym wysiłku. Następnie udaliśmy się do Twierdzy Modlin. Pani Maria Możdżyńska – nauczyciel ZS2 przybliżyła uczniom historię tej największej i najlepiej zachowanej w Polsce i Europie twierdzy, zawierającej elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej. Dzięki naszej pani przewodnik poznaliśmy niektóre z zabytków unikatowego pomnika architektury obronnej: Bramę Ostrołęcką, Białą Wieżę, Elektrownię, budynek, gdzie hodowano gołębie pocztowe, i fragmenty najdłuższego muru koszar obronnych modlińskiej cytadeli. Z Kojca Meciszewskiego podziwialiśmy okazałe ruiny spichlerza zbożowego nad Narwią, wybudowanego w latach 1838-1844 na Kępie Szwedzkiej, według projektu Jana Jakuba Gaya.
Młodzież, po zapoznaniu się z historią spichlerza oraz "sesji zdjęciowej", z zainteresowaniem wysłuchała informacji o filmach nagrywanych w Modlinie Twierdzy :"CK Dezerterzy", "Bitwa Warszawska", "Czas honoru" i wielu innych. Uczniowie podziwiali spichlerz grający w "Panu Tadeuszu" zamek Horeszków, ale z dozą niedowierzania przyjęli informację, że wnętrza jednego z obiektów Twierdzy posłużyły również jako paryskie mieszkanie Adama Mickiewicza w filmie A.Wajdy.
Dzień wspólnie spędzony minął niezwykle szybko. Uczniowie ZS2 i ZS3 wyrazili nadzieję, że zawarta znajomość będzie kontynuowana. Może po wakacjach w Ciechanowie?

Tekst: M.Trębacz, zdjęcia: K.Zalewski

• 1h