XVII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

7 kwietnia r. technicy informatycy uczestniczyli w XVII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, zorganizowanym przez Technikum Edukacji Innowacyjnej na terenie Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi. Głównym organizatorem Festiwalu jest Łódzkie Towarzystwo Naukowe. Za program Festiwalu odpowiedzialny jest specjalnie powołany Komitet Programowy, w którym zasiadają przedstawiciele całego środowiska akademickiego Łodzi oraz instytucji oświatowych (zobacz: http://www.festiwal.lodz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=13  ).

Niezwykle interesująca impreza rozpoczęła się od wykładu: „Programowanie mikroprocesorów na przykładzie Arduino” i zastosowania tychże procesorów - na potrzeby wykładu oraz we współczesnym świecie i w przyszłości.
Młodzież z wielkim zainteresowaniem wysłuchała wykładu poświęconego historii, rozwojowi systemów i technologii IT. Zakres wypowiedzi dotyczył wkładu pracy w rozwój współczesnych multimediów wielu wybitnych naukowców, takich jak: Alexander Graham Bell, Alan MathisonTuring, John William Mauchly, J.P. Eckert, Paul Baran, Jon Postel, Tim Berners-Lee, Robert Cailliau, Marc Andreessen, Larry Page, Sergey Brin, Mark Elliot Zuckerberg, William Henry Gates III,Steven Paul Jobs czy Steve Wozniak.
Uczniowie prześledzili wraz z wykładowcą genialne pomysły naukowców, prowadzące od pierwszej bezprzewodowej transmisji telefonicznej, przez teorię maszyny uniwersalnej Turinga wykonującej algorytmy, do powstania pierwszych komputerów, Internetu, systemu internetowych rozmów, przeglądarek www, Netscape Navigator, Opera, Internet Explorer, wyszukiwarek stron AltaVista, HotBot, zarejestrowania domeny Google.com i powstania firmy Google Technology Inc. (obecnie Google Inc.) oraz serwisu YouTube czy kolejności powstawania języków programowania. Dowiedzieli się także na czym polega „bańka internetowa”
Drugi wykład poświęcony był charakterystyce świata cyberprzestrzeni, podczas którego uczniowie byli uwrażliwiani, by mocno pilnowali swojej własnej tożsamości w Internecie, bo we współczesnym świecie najcenniejsze i najdroższe są informacje. Młodzież przestrzegana była przed dokładnym pokazywaniem swojego świata na Facebooku, który gromadzi dane personalne całej ludzkości. Uczniowie dowiedzieli się, jak włączyć „tryb incognito”, czyli ochronę przed śledzeniem podczas prywatnego przeglądania sieci.
Podsumowaniem wykładów była projekcja fragmentu filmu „ EX MACHINE” zachęcająca do obejrzenia całego thrillera science fiction z 2015r. , w którym reżyser stawia kluczowe dla gatunku pytania o istotę człowieczeństwa, rozwój sztucznej inteligencji oraz zagrożenia związane z postępem technologicznym.
Podczas udziału w wykładach przyszli informatycy mieli okazję skonfrontować wiedzę uzyskaną w szkole z wiadomościami i nowinkami przekazywanymi przez prowadzących prelekcje. Przekonali się, że zawód, którego tajniki zgłębiają w szkole, otwiera przed nimi bogate perspektywy rozwoju. Niewątpliwie udział w Festiwalu Nauki pobudził także do refleksji nad wizją informatycznego świata, który stawia ciekawe wyzwania dla kreatywnych ludzi, dążących do różnorodnych innowacji w dziedzinie nowoczesnych technologii, ale stanowi też zagrożenie.
Udział młodzieży naszej szkoły w XVII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi zakończył się wycieczką do serwerowni. Uczniowie uświadomili sobie, że postęp w dziedzinie informatyki jest imponująco szybki, a serwer sprzed 4 lat, wielkości małej meblościanki, obecnie ma wielkość ... kuchenki mikrofalowej.
Jednodniowy pobyt w Łodzi młodzież przypieczętowała podziwianiem słynnej Manufaktury, która powstała na terenach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego.

Wyjazd na Festiwal Nauki zorganizował p.J.Piwnik - nauczyciel przedmiotów zawodowych iinformatycznych, przy współpracy p.M.Trębacz.

Tekst p. M.Trębacz, zdjęcia K Zalewski

• mms_20170407_1017021