Dąb Pamięci 2024

14 kwietnia 2024 po raz piętnasty uczestniczyliśmy w szczególnej lekcji historii w naszym mieście. Lekcji patriotyzmu i pamięci o katyńskich oficerach, których losy były związane z nowodworskim Batalionem Elektrotechnicznym. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 od 2009 roku biorą udział w ogólnopolskiej akcji "Katyń...ocalić od zapomnienia" pod honorowym patronatem Prezydenta RP. W ramach tego edukacyjnego projektu młodzież sadzi Dęby Pamięci nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na świecie. 14 kwietnia Dębem Pamięci został uhonorowany porucznik rezerwy saperów Jerzy Marian Prażmowski, , inżynier elektryk, pracownik w firmie Fiat w Poznaniu, podchorąży rezerwy saperów w Batalionie Elektrotechnicznym w Nowym Dworze, oficer I Kompanii Elektrotechnicznej w Modlinie.

Katyńskie Dęby Pamięci, posadzone przy Pomniku Obrońców Ojczyzny oraz na pobliskim skwerze imienia księcia Stanisława Poniatowskiego, skłaniają do refleksji nad tragiczną przeszłością i ceną walki o wolny kraj . Biogramy oficerów, widniejące przy każdym nowodworskim Dębie, uczą nas rozumienia patriotyzmu czasów wojny i patriotyzmu czasów pokoju. Przypominają, jak ważne jest budowanie narodowej tożsamości i szacunek dla historycznego dziedzictwa. Każą zastanowić się nad tym, skąd przychodzimy, ale i nad tym - dokąd zmierzamy.

Pani Dyrektor Beata Janas w swoim wystąpieniu podkreśliła, że społeczność Zespołu Szkół nr 2 poprzez wieloletni już udział w pięknej akcji ocala od zapomnienia pamięć o katyńskich oficerach i kształtuje w ten sposób nowodworską tradycję patriotyczną, nad którą patronat sprawują : Władze Samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego, Dowództwo 2. Mazowieckiego Pułku Saperów i Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Również oprawa artystyczna uroczystości - program poetycko-muzyczny, przygotowywany co roku przez młodzież pod kierunkiem P. Renaty Jastrzębskiej i P. Marii Możdżyńskiej - pozwala przenieść się myślami do trudnej  i niepojętej rzeczywistości  mordu katyńskiego. Sadzenie Dębów Pamięci więc to szczególne zadanie. Przywołując słowa jednej z pieśni Romana Kołakowskiego, Pani Dyrektor zapewniła:
My będziemy sadzić dęby,
żeby świat pamiętał stale
o tej zbrodni niepojętej
i o wiekopomnej chwale.
My będziemy sadzić dęby...

Zdjęcia: K.Kosiewicz, M.Możdżyńska, ZOR RP, A.Pierścieniak, , ZSZ1, Gazeta Nowodworska

• 1i
  • 1m