Zakończenie roku szkolnego

Tradycyjne podsumowanie osiągnięć uczniów i nauczycieli miało w tym roku z kilku względów wyjątkowy charakter i nieco inny przebieg. 23 czerwca uroczystość rozpoczął Burmistrz Nowego Dworu p.Jacek Kowalski, gratulując uczniom i nauczycielom osiągnięć. Następnie przedstawił zgromadzonym szczególny powód swojej obecności: podziękowanie paniom p.Dyrektor Ewie Malasieiwcz i p.Marii Możdżyńskiej za wieloletnią pracę - w związku z ich przejściem na emeryturę. Pan Burmistrz przypomniał, że uroczyste zakończenie pracy p. Dyrektor Malasiewicz odbyło się 20 czerwca /   http://www.zs2.nowydwormaz.pl/aktualnosci/865-benefis-dyrektor-ewy-malasieiwcz   w związku z czym wspólnie z p.Dyrektor Ewą Malasiewicz podziękowali Pani Marii Możdżyńskiej - nauczycielce filozofii, historii, katechetce - za nieocenioną pracę na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.

Dla Pani Marii praca z młodzieżą to przekazywanie nie tylko formalnych treści edukacyjnych, ale przede wszystkim rozwijanie horyzontów intelektualnych i duchowych młodych ludzi. Historyczno-kulturowa pasja p.Możdżyńskiej znalazła swój wyraz w popularyzowaniu nowodworskich dziejów - w szkole i w środowisku lokalnym. Szczególnie ważny okazał się projekt edukacyjny "Katyń ...ocalić od zapomnienia". Z inicjatywy Pani Marii młodzież naszej szkoły zasadziła już 15 Dębów imiennie dedykowanych bohaterom tzw. mordu katyńskiego. Pani Możdżyńska przez lata z ogromnym zaangażowaniemzachecała uczniów do ciekawych aktywności, których efektem były działania teatralne lub udział w licznych konkursach i olimpiadach tematycznych. Dorobek historyczno-kulturowy p. Marii Możdżyńskiej stanowi znakomity przykład łączenia pracy zawodowej z niezwykłą pasją odkrywania i popularyzowania dziejów naszego miasta. Do podziękowań za niezwykłą pracę, którą śmiało można nazwać misją, dołączył Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, z którym Zespół Szkół nr 2 współpracuje od wielu lat. Ppłk w stanie spoczynku p. Janusz Zajączkowski, p.Teresa Stroińska-Macińska i p.Wiesława Karczmarczyk wyrazili słowa uznania dla p.Marii za długoletnie upamiętnianie ofiar zbrodni Katyńskiej, a także zaangażowanie w wiele ważnych przedsięwzięć historyczno-patriotycznych. Zarząd „Rodziny Katyńskiej” w Warszawie - na wniosek Prezesa Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy RP - nadał p. Możdżyńskiej Pamiątkowy Guzik Katyński. Ppłk Janusz Zajączkowski przypomniał, że 17 czerwca takim wyróżnieniem została uhonorowana także p. Dyrektor Ewa Malasiewicz - podczas obchodów Święta Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Odnosząc się do wyróżnień, słów uznania i serdeczności, głos zabrała p.Maria Możdżyńska. W  dowcipny, zaprawiony lekką ironią, sposób podsumowała czas pracy zawodowej, który minął, nawet nie wiadomo kiedy. Talent retoryczny p.Marii co chwila wywoływał uśmiechy na twarzach zebranych.

Po tych niezwykłych podziękowaniach nadszedł czas wyróżnienia uczniów. Burmistrz Jacek Kowalski i Dyrektor Ewa Malasiewicz wręczyli nagrody uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki (co najmniej 4.75), uzyskując tym samym świadectwa z wyróżnieniem. Nagrody otrzymali także uczniowie ze średnią 4.5 - 4.74. Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali stypendia za naukę, przyznawane w ramach gminnego programu stypendialnego.
W tym roku szkolnym troje uczniów otrzymało podziękowania także za wzorową frekwencję (100%).
(Zabacz listę)
Duża grupa uczniów odebrała podziękowania za wzorową pracę na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Jest to szczególna kategoria wyróżnień. "Otwarte serca" pozwalają nie tylko realnie pomagać, ale i kształtować siebie - odkrywać wrażliwość i kreatywność.
(Zobacz listę)
Na uroczystości nie mogło zabraknąć podziękowań dla uczniów biorących udział w konkursach tematycznych i zawodach sportowych, wśród których znaleźli się uczestnicy Konkursu historycznego : „Generał Władysław Anders, patriota i bohater – dowódca 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie” , zorganizowanego przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej

( Zobacz listę )
Po tej części uroczystości głos zabrali przedstawiciele społeczności szkolnej.  Pracownicy Zespołu Szkół nr 2 raz jeszcze podziękowali p.Dyrektor Malasiewicz za pracę. Następnie nadszedł czas dla Samorządu Uczniowskiego. Teraz młodzież podziękowała p. Dyrektor Ewie Malasiewicz i p. Marii Możdżyńskiej za pracę. Wyrazem uznania i sympatii były nie tylko wzruszające wyrazy wdzięczności, serdeczne życzenia, ale i oryginalne upominki - m.in. piękne torty, upieczone przez jednego z uczniów.
Zabierając głos p.Dyrektor Ewa Malasiewicz, podziękowała społeczności szkolnej za długoletnią wspaniałą współpracę na różnych stanowiskach: nauczyciela przedmiotów zawodowych, kierownika szkolenia praktycznego, wicedyrektora i wreszcie za ciekawe doświadczenie zawodowe i osobiste - 15 lat pełnienia funkcji dyrektora Zespołu Szkół nr 2. Kończąc wystąpienie, p.Ewa Malasiewicz przedstawiła swoją następczynię. Od 1 września 2023 dyrektorem Zespołu Szkół nr 2 będzie Pani Beata Janas.
Na zakończenie uroczystości Samorząd Uczniowski, życząc wszystkim radosnych i bezpiecznych wakacji , wręczył gościom, nauczycielom i pracownikom szkoły sympatyczne upominki.
*****

Uroczystość przygotował Samorząd Uczniowski pod opieką p.Renaty Jastrzębskiej.
Nagrody książkowe ufundowała Rada Rodziców Zespołu Szkół nr 2.
*****
Podziękowania za przygotowanie uroczystości dla: Sz. Petrykowskiego, W.Wójcik, A.Sielanko, B.Kaszyńskiego, K.Kosiewicza i p.R.Jastrzębskiej - opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
Zdjęcia K Kosiewicz

• 2f1