Wyjazd edukcyjno-integracyjny

23 marca 2023 roku uczniowie klas: 1a i 1c ZS 2 wraz z wychowawczyniami i panią pedagog uczestniczyli w wycieczce do warszawskiej Galerii Młociny. Centralnym punktem tego wyjazdu był seans w kinie. Z dużym skupieniem uczniowie obejrzeli film „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego.

Dramat filmowy nawiązuje do czasów drugiej wojny światowej, przedstawiając zagrożenia, trudności i problemy różnych grup społecznych. Opowiada o tragedii polskiego Żyda. Nakreśla też życie zwykłych Niemców w okresie dominacji nazistowskiej ideologii. Niewątpliwie jest to dzieło kultury zmuszające do refleksji na temat ludzkich zachowań i postaw w obliczu wojny. Pokazuje, że konflikt zbrojny przynosi śmierć, zagrożenia i unieszczęśliwia ludzi po obu stronach działań wojennych. Odbiór filmu rozwija także empatię oraz wymusza porównanie, że destrukcyjne formy eskapizmu odnaleźć można także we współczesnym świecie. Film „ Filip” pokazuje znaczenie znajomości języków obcych i etykiety. Jest także bardzo dobrym wstępem do dyskusji na zajęciach z wychowawcą na temat systemu wartości.
Po obejrzeniu seansu filmowego uczniowie wychodzili z sali projekcyjnej wyciszeni, zamyśleni. Jednak kolejne punkty wycieczkowego programu - możliwość skorzystania z usług strefy gastronomicznej oraz sportowa rywalizacja podczas kreatywnej gry w kręgle - szybko przywróciły ich naturalną młodzieńczą radość.

Tekst p.M.Trębacz, zdjęcia p.A.Nowacka

• 5h