CYPR

W dniach od 15.11.2022r.- 19.11. 2022r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielkami Eweliną Wasiak, Renatą Jastrzębską i Katarzyną Kacprzak uczestniczyli w wycieczce zagranicznej na Cypr.
Wyspa Cypr, we wschodniej części Morza Śródziemnego, znana jest z mitologicznych narodzin bogini piękna, Afrodyty, oraz co najmniej 300 słonecznych dni w roku.

Pafos imiejsce naszego pobytu, a konkretnie Hotel Pafos Gardens przywitały nas słońcem i bujną roślinnością, o jakiej w Polsce o tej porze roku, można tylko pomarzyć. Przez pierwsze dwa dni uczniowie zwiedzali Pafos, korzystali ze słonecznej pogody i morskich kąpieli. To przytulne, kameralne miasteczko leżące na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru, niemal od 40 lat jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Znajdują się tu zabytki każdego okresu istnienia miasta; antycznego, bizantyjskiego, weneckiego i tureckiego. Położenie nad brzegiem morza zachęca do podziwiania zachodów słońca.
Kolejne dni upłynęły na zwiedzaniu Limassol, drugiego co do wielkości miasto Cypru, kompleksu archeologiczny Kurion, skały Afrodyty, części półwyspu Akamas, Blue Lagon, plantacji bananów. Zaznaczmy, że uczniowie cały czas porozumiewali się w języku angielskim, zarówno z obsługą hotelu, przewodnikami, spotkanymi turystami i miejscową ludnością, co znacznie wpłynęło na doskonalenie umiejętności językowych.
Nasza cypryjska wyprawa była nie tylko naładowaniem akumulatorów na polskie zimowe dni, ale też czasem doświadczania podróży, poznawania nowych miejsc, ludzi, smaków, tego, czego nikt nam nie odbierze.

Tekst i zdjęcia p.R.Jastrzębska
Zdjęcia R.Jastrzębska, E.Wasiak