Narodowe Święto Niepodległości

Dziś, 10 listopada, uczciliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzień Niepodległości - to jedno z najradośniejszych świąt w historii naszego kraju. Przez 123 lata kolejne pokolenia Polaków z trzech zaborów dawnej Rzeczypospolitej modliły się o wolność słowami C.K.Norwida: "do kraju tego, gdzie kruszynę chleba/ Podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba...". Upragniona wolność nadeszła 11 listopada 1918 roku.

Okolicznościową akademię rozpoczęliśmy o symbolicznej godzinie 11.11, śpiewając "Mazurek  Dąbrowskiego", tym samym włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". ( Podziękowanie z audział w akcji )
Józef Piłsudski - jeden z architektów polskiej niepodległości - powiedział: "Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości". Słowa Marszałka stale nam towarzyszą podczas wielu działań i przypominają, jak ważne jest rozumienie tożsamości narodowej, kultywowanie pamięci o tych, którzy o tę tożsamość walczyli.
W czasie dzisiejszej uroczystości uczniowie 2b i przedstawiciele innych klas zaprezentowali program poetycko-muzyczny, który stał się kolejną piękną lekcją ojczystej kultury i patriotyzmu. Dziś szczególnie wybrzmiał nie tylko "Mazurek Dąbrowskiego", również teksty poetyckie, znane z lekcji języka polskiego, z pewnością pełniej przemówiły do zebranych. Podobnie pieśni patriotyczne, takie jak "Rota" czy "Pierwsza brygada", wspólnie śpiewane, co stało się już szkolną tradycją.
Akademię przygotowały p.Natasza Bętkowska Lechoszest (program artystyczny) i p.Maria Możdżyńska (dekoracja).
Zdjęcia: Sz. Petrykowski

• 4a-1