Nowodworskie miejsca pamięci

Koniec października i początek listopada to wyjątkowy czas w polskiej tradycji - czas pamięci o bliskich, znajomych, a także o tych, którzy przez wieki w różny sposób kształtowali polską tożsamość. Uczniowie naszej szkoły od lat w zadumie i refleksji odwiedzają miejsca pamięci, przede wszystkim nowodworskie cmentarze. Tu poznają ciekawą, niektórym zupełnie nieznaną, wielokulturową historię Nowego Dworu.

25 października uczniowie klasy Ia pod opieką p.Marii Możdżyńskiej, znawczyni i popularyzatorki nowodworskiej przeszłości, zwiedzili cmentarze: katolicki, żydowski i ewangelicki, miejsca pamięci, historii, kultury.
Na cmentarzu katolickim spoczywają m. in.: powstaniec z 1863, powstańcy warszawscy, obrońcy ojczyzny z okresu wojny polsko - bolszewickiej i II wojny światowej, a także ostatni minister spraw wojskowych Rządu Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie, zmarły w 1994 r. gen. bryg. Jerzy Przemysław Morawicz. Cmentarz żydowski/kirkut jest żywym świadectwem pamięci o nowodworzanach wyznania mojżeszowego, którzy licznie zamieszkiwali Nowy Dwór i tworzyli historię tego miasta. Z kolei nieliczne już pozostałości na dawnym cmentarzu ewangelickim przypominają o społeczności ewangelickiej żyjącej w naszym mieście i okolicach przed wojną.

***

Od kilkunastu lat systematycznie realizujemy wiele działań o charakterze historyczno-patriotycznym, ocalając tym samym pamięć o dziedzictwie narodowym i lokalnym:

♦  Od 2009 - projekt edukacyjny "Katyń ... ocalić od zapomnienia".Opracowywanie tablic upamiętniających oficerów katyńskich ( gromadzenie i prezentowanie pamiątek - zdjęcia, dokumenty, przedmioty). Program artystayczny.
♦   Od 2011 - międzyszkolny Konkurs na esej o tolerancji i dialogu  (pod patronatem Fundacji Nowy Dwor Jewish Memorial i Burmistrza Miasta Nowy Dwór Mazowiecki)
♦   Od 2012 - polsko-izraelskie spotkania młodzieży ( Nowy Dwór - miasto wielokulturowe). Opracowanie prezentacji multimedialnej dotyczącej historii miasta, w tym wielowiekowego życia społeczności różnych wyznań tworzących dorobek kulturowy Nowego Dworu.
♦   Uroczystości szkolne
       - Wrześniowe rocznice
       - 11 listopada Święto Niepodległości
♦   Wycieczki klasowe i szkolne do muzeów, miejsc pamięci (krajowe i zagraniczne - Litwa)
♦   Udział w lokalnych uroczystościach org. przez ZOR RP upamiętniających postać Marszałka Józefa Piłsudskiego ( Urodziny Marszałka, rocznica śmierci, Imieniny Marszałka - nawiązanie do przedwojennej tradycji tego święta żołnierskiego)
♦   Wycieczki edukacyjne
       - poznawanie wielokulturowej przeszłości Nowego Dworu
       - odwiedzanie lokalnych miejsc pamięci i poznawanie związanej z nimi historii (nowodworskie cmentarze, pomniki, tablice pamiątkowe)
♦   Spotkania ze świadkami historii, lokalnym znawcami i popularyzatorami nowodworskiej przeszłości (kombatanci, historycy, pasjonaci)
♦   Udział w konkursach historycznych

♦   XI 2018 - Organizacja Nowodworskiego Konkursu Historycznego "Radosna Niepodległa"   dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Współpraca Związek Oficerów rezerwy RP. Trzy kategorie zadań konkursowych.  Adresaci : uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych ( w konkursie wzięło udział ogółem 278 uczniów). Patronat honorowy:

Pani Anna Maria Anders - Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego
Pani Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty
Pan Jarosław Szarek - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Pani Magdalena Biernacka - Starosta Powiatu Nowodworskiego
Pan Jacek Kowalski - Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Ostatnio przystąpiliśmy do akcji "Szkoła pamięta 2022", organizowanej przez MEiN.

• 1h
  • 1j