Zespół Szkół Nr 2

W Nowym Dworze Mazowieckim

Godło Polski
Zwycięska biało-czerwona klasa 1aT

Od kilku lat Narodowe Święto Niepodległości w naszym kraju jest nie tylko dniem refleksji i hołdu dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę, ale przede wszystkim czasem radości i dumy.
Również w ZS2 po raz kolejny obchodziliśmy rocznicę odzyskania niepodległości w niecodzienny sposób. Uczniowie i nauczyciele uczcili to święto, ubierając się w kolory barw narodowych, przypinając biało-czerwone rozetki, malując polską flagę na twarzach.


Tradycją naszej szkoły jest okolicznościowa akademia upamiętniająca datę 11 listopada 1918 roku. Program artystyczny, przygotowany przez p. R.Jastrzębską, ukazał drogę Polski do niepodległości, której symbolicznymi ramami były dwie polskie pieśni narodowe. Fragment słynnego „Koncertu nad koncertami" z „Pana Tadeusza" przypomniał trudne momenty w życiu naszego narodu, ale też ogrom nadziei, jakie niosła ze sobą „Konstytucja 3 Maja". Niestety, idee tej pierwszej w Europie konstytucji nie weszły w życie - przerwały je dwa kolejne rozbiory. Polska zniknęła z map na 123 lata, ale nie zniknęła z serc Polaków. Jedni chwytali za broń i podejmowali walkę powstańczą, inni pisali o ojczyźnie, słowem kreśląc drogę do wolności, jeszcze inni realizowali hasła pracy organicznej, by ślad Polaków pozostał na ziemi ojców, wreszcie byli i tacy, którzy opuścili kraj, emigrowali, ale wciąż ze słowem" Polska" na ustach. Piękny wiersz Norwida „Moja piosnka II" przypomniał, czym dla Polaków – emigrantów była ojczyzna, jaki bezmiar tęsknoty ich ogarniał. Z kolei obrazy Grottgera, np. słynne „Pożegnanie Powstańca" , ukazały spojrzenie kobiet na sytuację w zniewolonym kraju. Czarne suknie noszone na znak żałoby, „gdy do grobu Polska zstąpiła", były wymowną manifestacją patriotyzmu w czasach niewoli. Jednakże nie wszystko było stracone. Polski dom i polska rodzina przez dziesięciolecia stały na straży tożsamości narodowej. Kultywując szeroko rozumianą kulturę, kształtowały wzorce osobowe. W takiej tradycji wyrósł Józef Piłsudski, twórca wolnej Polski. W 1918 Polska odzyskała niepodległość , a słynna legionowa pieśń „My, Pierwsza Brygada" najpełniej wyrażała wolnościowe nastroje. Program artystyczny z udziałem Adama, Sylwii, Rafała, Magdy, Wojtka, Dominika, Michała i p.R.Jastrzębskiej uzupełniła multimedialna prezentacja przygotowana przez uczennice klasy IVT - Karolinę i Magdę, a także gazetka szkolna dotycząca odzyskania przez Polskę niepodległości, autorstwa Dagmary i Martyny z IIIaT. Na zakończenie uroczystości z dumą odśpiewaliśmy hymn i w ten sposób „Mazurek Dąbrowskiego" zwieńczył program artystyczny.
Dzień biało - czerwony wpisał się już w tradycję historyczną ZS2. Dlatego też z radością zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przed szkołą, wypuszczając w niebo biało-czerwone baloniki. To jednak nie koniec atrakcji tego dnia. Na szkolnym Facebooku został ogłoszony konkurs „Biało-czerwona klasa" : klasa, która uzbiera najwięcej „polubień" w ciągu 5 dni, otrzyma nagrodę niespodziankę. Szkolne obchody Dnia Niepodległości były zespołowym przedsięwzięciem, za które odpowiadały panie: A.Jęczarek, R.jastrzębska, A.Dyra, E.Balcerowicz i M.Możdżyńska.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w uroczystości odsłonięcia popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego, architekta wolnej Polski. Dzięki staraniom miłośników lokalnej historii, władz miasta oraz prywatnych darczyńców pomnik autorstwa Tadeusza Tchórzowskiego mógł wreszcie zająć poczesne miejsce na nowodworskiej ziemi – usytuowano go na skwerze u zbiegu ulic Zakroczymskiej i Warszawskiej, przed wojną noszącym imię Marszałka. Płk A.Kabata przypomniał związki J.Piłsudskiego z Nowym Dworem i Twierdzą Modlin. Postać Marszałka, będąc wzorem patriotyzmu czasów niewoli, dziś uczy patriotyzmu czasów pokoju.

 • 0001
 • 0002
 • 0003
 • 0004
 • 0005
 • 0006
 • 0007
 • 0008
 • 0009
 • 0010
 • 0011
 • 0012
 • 0013
 • 0014
 • 0015
 • 0016
 • 0017
 • 0018
 • 0019
 • 0020
 • 0021
 • 0022
 • 0023
 • 0024
 • 0025
 • 0026
 • 0027
 • 0028
 • 0029
 • 0030
 • 0031
 • 0032
 • 0033
 • 0034
 • 0035
 • 0036
 • 0037
 • 0038
 • 0039
 • 0040
 • 0041
 • 0042

Współpracują z nami

Dziękujemy za odwiedziny.

ul. Długa 10

05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

22 775 25 43

22 775 25 15


Napisz do nas

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input


To pole jest wymagane.

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 2. All Rights Reserved.
Polityka prywatności
tworzenie stron www Artixen.net