Lekcja historyczna

28 września odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym lekcja historyczna dla klas I. Tradycyjnie we wrześniu uczniowie i nauczyciele naszej szkoły upamiętniają ważne dla polskiej historii wydarzenia : 1 września - wybuch II wojny światowej; 17 września - agresja ZSRR na tereny Rzeczypospolitej; 29 września - kapitulacja Twierdzy Modlin. W spotkaniu wzięli udział: prezes Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego płk rez. Alfred Kabata, kpt. w st. spocz. Janusz Zajączkowski, st.chor.sztab. w st.spocz. Bolesław Morawski, Piotr Romaniuk - rekonstruktor grupy historycznej wczesnego średniowiecza oraz p.Roman Kaczorowski - honorowy obywatel Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, 92-letni kombatant, znawca lokalnej historii.

Uczniowie klas I obejrzeli okolicznościowy program artystyczny przygotowany pod kierunkiem p. Marii Możdżyńskiej. Następnie płk Alfred Kabata przedstawił historię i cele działalności Związku Oficerów Rezerwy RP, z którym Zespół Szkół nr 2 współpracuje od 8 lat. Płk Kabata podkreślił bardzo dobrą współpracę ZS2 i ZOR RP w zakresie kształtowania świadomości historycznej i patriotyczno-obronnej młodzieży. Służą temu coroczne uroczystości upamiętniające wrześniowe rocznice, ale też inne działania, takie jak : udział młodzieży w konkursach historycznych organizowanych przez ZOR i lekcje historyczne. Szczególnie ważna jest ogólnopolska akcja sadzenia katyńskich Dębów Pamięci, organizowana w Nowym Dworze od siedmiu lat, w której ramach uczniowie ZS2 i żołnierze ZOR RP, przy udziale władz miasta Nowy Dwór Mazowiecki, upamiętniają oficerów związanych z Batalionem Elektrotechnicznym. W kwietniu 2017 młodzież naszej szkoły posadzi ósmy Dąb Pamięci.
Wrześniowa lekcja historyczna została w tym roku wzbogacona o ciekawy pokaz. P.Piotr Romaniuk, który jest rekonstruktorem grupy historycznej wczesnego średniowiecza, zaprezentował uczniom uzbrojenie i podstawowe wyposażenie wojów żyjących w IX - X w. (m.in. kilkunastokilogramowe kolczugi, tarcze, hełmy). Nawiązanie do kultury średniowiecza nie było przypadkowe: w 2016 r. obchodziliśmy 1050 – lecie chrztu Polski.
Dziękując gościom za cenną lekcję historyczną, dyrektor Ewa Malasiewicz wyraziła nadzieję na kolejne tego typu spotkania.

Zobacz również : http://www.zorrp.org/spotkania/683-obchody-rocznic-wrzesnia-1939-r-w-zs-nr-2-w-nowym-dworze-mazowieckim

• 2h
  • 2j