szkolenie w WWSI

18 lutego uczniowie klas Technikum w zawodzie technik informatyk uczestniczyli w szkoleniu w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki. To  jedyna uczelnia w Polsce, w której statutowym organem opiniodawczo-doradczym jest Kolegium Rektorskie - tworzą je dyrektorzy generalni polskich oddziałów największych światowych firm IT: Microsoft, Hewlett-Packard, Cisco, Intel, IBM, Oracle oraz polskiej firmy.

Uczniowie klasy Ic, IIc, IIIa   wraz z uczniami z 3 innych szkół wysłuchali wykładu p. Piotra Kopciała na temat:  Tworzenie stron internetowych, serwisów WWW. Multimedia, grafika i technologie internetowe. Zapoznali się z zasadami tworzenia i funkcjonowania witryn w Internecie, przykładami witryn i serwisów utworzonych przez uczniów w ramach udziału w kursach e-learningowych oraz z różnymi językami programowania, literaturą potrzebną do tworzenia stron i serwisów, a także skróconą historią Internetu. Wielkim zaskoczeniem okazał się fakt, że pierwszą sieć komputerową ARPANet w 1969r. o przeznaczeniu militarnym stworzył Paul Baran, który urodził się na terenie II Rzeczpospolitej, a Internet w Polsce pojawił się dopiero w 1991r.
P. Piotr Kopciał w czasie wykładu zachęcał młodych ludzi do udziału w kursach e-learningowych dostępnych dla wszystkich osób zainteresowanych samokształceniem w zakresie szeroko rozumianej informatyki, o których informacje można uzyskać pod adresem: it-szkola.edu.pl. Ponadto podkreślił, że współczesna informatyka to bardzo rozległa dziedzina oparta na pracy zespołowej. Po zakończeniu swojego ciekawego wykładu, mobilizującego do aktywnego słuchania i przemyśleń, podzielił się ze słuchaczami spostrzeżeniami, że bardzo dobra znajomość języka angielskiego jest koniecznością i podstawą do pracy w informatyce, a programowanie zależy od indywidualnych predyspozycji, talentu.
Uczniowie naszej szkoły, po dawce interesującej teorii w celu ugruntowania zdobytej wiedzy, wzięli udział w 90-minutowych zajęciach praktycznych w jednej z pracowni informatycznych WWSI, prowadzonych przez wykładowcę. Z wielkim zaangażowaniem tworzyli własne witryny na podstawie gotowych szablonów serwisów, np. Joomla 2.5, chętnie odpowiadali na pytania mgr. inż. P. Kopciała, który poprawne odpowiedzi nagradzał długopisami z logo uczelni.
Uczestnicy wykładu i warsztatów wrócili zadowoleni, pełni wrażeń i zawodowych pomysłów, wdzięczni organizatorowi wyjazdu p. J. Piwnikowi również za poznanie namiastki informatycznego, studenckiego świata.
Tekst i zdjęcia : p. Mirosława Trębacz

• 1h